Středa 22. května 2024
ikona hodiny19. 6. 2023 07:01

Dobrodružství s technikou bavilo děti i dospělé

Na 7500 návštěvníků dorazilo ve čtvrtek 15. 6. 2023 na českobudějovické výstaviště, kde proběhl již sedmý ročník interaktivní výstavy Dobrodružství s technikou. Ta si již tradičně vzala za cíl přiblížit zábavnou a hravou formou vědu, techniku a řemesla dětem, školám, rodičům a široké veřejnosti. Na výstavě nechyběly stánky jihočeských zaměstnavatelů a škol, které ukázaly pestrost techniky, technologií, ale i tradičních řemesel. Předseda představenstva Jihočeské hospodářské komory Miroslav Dvořák v úvodu výstavy zdůraznil potřebu firem zapojit se do propagace techniky a podpořit profesní orientaci mladých lidí.

Dominika Krejčířová autor

Foto: Jhk Moderní technologie i tradiční řemesla na Dobrodružství s technikou bavily děti i dospělé. Na výstavu jich přišlo přes 7500. Foto: Jhk

„Propojení průmyslu a škol, od mateřských až po vysoké, je velmi důležité a jsem rád, že jsme spolu s partnery – Jihočeským krajem, městem, Jihočeskou univerzitou a podnikateli díky této akci u toho. Pro firmy je dnes téměř nutností zapojit se do propagace techniky, pozitivně působit na budoucí generace a ukazovat jim do jakých oborů má smysl se profesně orientovat. Jsem hrdý na to, že pořádáme již sedmý ročník Dobrodružství s technikou, o který je stále větší zájem jak mezi vystavovateli, tak návštěvníky,“ řekl Miroslav Dvořák, předseda představenstva Jihočeské hospodářské komory (Jhk) a generální ředitel společnosti MOTOR JIKOV Group, a.s., jež výstavu zahájil spolu s dalšími hosty.

Dagmar Škodová Parmová, primátorka Českých Budějovic, vyzdvihla při zahájení výstavy její význam prezentovat mladé generaci jakým způsobem se technika vyvíjí a současně prezentovat co jihočeské firmy a školy v této oblasti umí a nabízí. Dobrodružství s technikou, kterou každoročně Jihočeská hospodářská komora pořádá ve spolupráci s Jihočeskou společností pro rozvoj lidských zdrojů a partnery, tentokrát zpestřila přeshraniční výstava Řemeslo má zlaté dno s ukázkami tradičních řemesel a festival RoadFest se silničními stroji a elektromobilitou.

Smysl výstavy, přiblížit dětem techniku i praxi, potvrdila i Hana Šímová, vedoucí odboru školství mládeže a tělovýchovy Krajského úřadu Jihočeského kraje: „Dobrodružství s technikou je určitě výstava s dobrodružstvím a s velkou interakcí, což potvrzují samotní návštěvníci a jejich zájem o exponáty. Na výstavě je vidět nespočet dětí s virtuální realitou či dětí, které programují a tyto dovednosti jsou jim opravdu vlastní. Mohlo by se zdát, že rukodělné věci jsou na okraji zájmu, ale není tomu tak. Sama jsem se přesvědčila, že děti si na této výstavě s nadšením zkouší jak práci se dřevem, železem, ale i textilem či naopak s technikou a stroji, se kterými se v běžném životě nesetkají,“ zhodnotila výstavu a její rozsah Hana Šímová.

Výstava se koná za velké podpory jihočeských zaměstnavatelů a škol, kteří připravili v letošním roce, spolu s dalšími vystavovateli, více jak 300 exponátů. Zábavnou a interaktivní formou se jim podařilo přiblížit malým i dospělým vědu, techniku a řemeslo s cílem tyto obory popularizovat. „Věřím, že nejenom my jako Robert Bosch, ale většina firem, vnímá, že máme nedostatek techniků a je potřeba s tím něco dělat a zájem o techniku u dětí vzbuzovat. Techniky není třeba se bát, naopak, Dobrodružství s technikou návštěvníky přesvědčí, že může být zábavná,“ zdůraznil při zahájení výstavy Stanislav Štálík zástupce generálního partnera výstavy Robert Bosch, spol. s r.o.

Děti zde poznají, že ruce jsou velmi důležité, a nejen hlava je někdy uživí.

Andrea Šandová

Výstava trhala rekordy

Na své si během celého dne přišli malí i velcí návštěvníci. Velmi oblíbenou aktivitou školáků byly již tradičně moderní technologie – virtuální realita, drony, laser game, programovatelní roboti nebo modely moderních strojů. Svými dovednostmi návštěvníky ohromili žáci chemické školy se svými vědeckými a fyzikálními pokusy s tekutým dusíkem či elektrickou energií. Pavilon T2 se pak těšil oblibě klasických řemesel a ukázkou čalounictví, pekařiny, automechaniků, tesařů či kamnářů.

Andreu Šandovou ze Soběslavi a její devítiletou dceru Elišku nadchla letošní novinka v podobě řemeslné výstavy „Řemeslo má zlaté dno“: „Na výstavě se nám hodně líbí, jsme zde už od rána a prošly jsme si teprve půlku stánků pavilonu T2, protože si chceme s dcerou vše vyzkoušet. Pokud bude výstava pokračovat, tak tu nejsme naposled. Děti zde poznají, že ruce jsou velmi důležité, a nejen hlava je někdy uživí,“ řekla Andrea Šandová a její dcera Eliška zdůraznila, že jí nejvíce zaujala střecha, kterou si sama postavila na stánku budoucích tesařů ze Střední odborné školy zdravotní a Středního odborného učiliště Český Krumlov.

Žáky sedmé třídy základní školy z Českého Krumlova Matěje s Matoušem pro změnu nejvíce zaujaly digitální technologie a stroje: „Navštívili jsme celý vnitřní areál plus venkovní a nejvíc nás zajímala vnitřní umělá vodní dráha, virtuální realita a 3D tisk. Plánujeme ještě navštívit venkovní stánky se silničními stroji,“ uvedl Matěj, který již měl nakročeno k dalším expozicím. Pestrost výstavy, ale i široký zájem dětí o techniku, technologie a řemesla potvrdil Dominik z Plané nad Lužnicí: „Výstava se mi líbí moc, navštívil jsem virtuální realitu a jsem rád, že se zde představují i řemesla. Budu truhlář, protože práce se dřevem je dobrá,“ představil svou vysněnou profesi Dominik Mejta, který chodí do šesté třídy základní školy

Oblíbená výstava v pavilonech českobudějovického výstaviště opět trhala rekordy. A to nejen v návštěvnosti, ale i v počtu více jak tří set interaktivních stanovišť ve vnitřních i venkovních prostorech. Novinkou letošní výstavy, která proběhla ve čtvrtek 15. 6. 2023, byly projížďky na elektro koloběžkách, ukázky elektro automobilů, silničních strojů nebo první pomoci.

Celodenní akce, kterou podpořili i významní zaměstnavatelé, školy a organizace z regionu, se zúčastnilo 7500 návštěvníků a na 70 vystavovatelů. Nad akcí převzal záštitu hejtman Jihočeského kraje MUDr. Martin Kuba a Rada města České Budějovice. Projekt Dobrodružství s technikou byl spolufinancován statutárním městem České Budějovice. Výstava Řemeslo má zlaté dno se konala v rámci projektu Hrdinové řemesla – perspektivní kariéra v řemeslných oborech, který je podpořen z Programu Interreg Bavorsko-Česko 2021–2027.

Články autora Dominika Krejčířová

Nejnovější články

Cestovní ruch
První jarní výsledky turistického průmyslu: Praha dohání Vídeň! 

Duben navazoval na dobré zprávy pro české hotely...

„Když jdu z našeho hotelu Josephine (v Ungeltu),...

Nejlepších tržeb v Evropě dosáhla v dubnu s...

Duben začátek jara a hlavní turistické sezóny. Velikonoce...

A mimochodem: Poslední graf dobře ukazuje vývoj turismu...

Aktuality
Česko pomáhá udržet bezpečnost jaderných elektráren na Ukrajině

Právě taková potřeba vyvstala letos v Rovenské jaderné...

Před potvrzením zakázky tedy bylo potřeba zpracovat návrh...

Tento projekt dokládá, že Česko dokáže nabídnout technologická...

Expertní pohled
Zájem o brigádníky letos poklesl

Propad nabízených brigádnických pozic je patrný napříč celou...

Novela zákoníku práce přináší do světa brigád i...

Nejnovější Aktuality

Aktuality
Česko pomáhá udržet bezpečnost jaderných elektráren na Ukrajině

Právě taková potřeba vyvstala letos v Rovenské jaderné...

Před potvrzením zakázky tedy bylo potřeba zpracovat návrh...

Tento projekt dokládá, že Česko dokáže nabídnout technologická...

Aktuality
Podnikatelé chtějí české dřevo více zpracovávat v tuzemsku

„Podnikatelé ve zpracovatelském průmyslu ale narážejí na řadu...

Jednou z brzd rozvoje tuzemského zpracování dřeva s...

Aktuality
Česká revoluce na závodech Formule 1

Projekt GPtents řeší problémy s ubytováním na velkých...

Nápad na projekt GPtents se zrodil v roce...

GPtents aktuálně zastřešují ubytování na 4 akcích ve...