Úterý 25. června 2024
ikona hodiny12. 12. 2019 11:29

Nové mýto v novém roce

Od prosince přešla Česká republika na nový satelitní mýtný systém firem CzechToll a SkyToll, který nahradil dosavadní mikrovlnnou technologii společnosti Kapsch. Přechod na nový systém, který proběhl bez větších komplikací, mimo jiné znamená nové registrace pro 485 tisíc vozidel nad 3,5 tuny, která tuzemské dálniční a vybrané silniční tahy využívají i nové úseky zpoplatněných komunikací.

Miroslav Beneš Miroslav Beneš autor

Absolvent Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy v Praze (obor Žurnalistika) pracoval od roku 2013 ve zpravodajství České televize. Zde se jako redaktor věnoval převážně ekonomickým tématům, burzovnímu zprávám a tvorbě příspěvků pro pořady Ekonomika ČT24, Byznys ČT24 nebo Události. Od roku 2017 pracuje v Hospodářské komoře, kde se podílí na tvorbě mediální komunikace této instituce. Vedle tvorby tiskových zpráv a organizace tiskových konferencí spolupracuje na obsahu časopisu Komora a je autorem týdenních Newsletterů Hospodářské komory.

Foto: archiv HK ČR Foto: archiv HK ČR

Výrazná změna čeká dopravce hned zkraje příštího roku. Vedle současných 1 400 kilometrů zpoplatněných dálnic a silnic se od ledna mýto rozšíří na dalších 860 kilometrů silnic první třídy. Na celý systém bude dohlížet celkem 60 kontrolních bran, které budou sloužit k preventivní kontrole mýta. CzechToll využije 49 bran, které sloužily pro původní mikrovlnný systém, dalších 11 nově vybuduje na silnicích první třídy.

Nový mýtný systém – současné zpoplatněné úseky jsou vyznačeny červeně, úseky nově zpoplatněné od ledna 2020 pak žlutě.

Nový systém za 14 měsíců

Od podpisu smlouvy mezi ministerstvem dopravy a vítězem mýtného tendru konsorciem CzechToll / SkyToll do spuštění ostrého provozu satelitního mýta uplynulo 14 měsíců. Celkově si vybudování nové mýtné technologie vyžádalo náklady ve výši 1,95 mld. Kč. „Investice do vybudování nového mýtného systému se českému státu vrátí na provozních úsporách a zvýšeném výběru mýtného na silnicích I. tříd ještě během roku 2020,“ dodává mluvčí společnosti CzechToll Miroslav Beneš.

Hladký průběh zajistila i Komora

Registrace do satelitního mýtného systému pro řidiče zajišťuje také Hospodářská komora na svých 15 kontaktních místech po celé České republice. Provozovatelé vozidel si mohli čas své návštěvy k registraci vozidla dopředu zarezervovat přes aplikaci na internetových stránkách Hospodářské komory, aby nemuseli čekat ve frontách na přepážkách. Přes internet šoféři provedli před spuštěním satelitního mýta více než 2 000 rezervací svých termínů.

Hospodářská komora pak dopravcům a jejich řidičům vydala ke konci listopadu přes 43 tisíc palubních jednotek, které jsou pro nový satelitní systém nezbytné. Registrace jedné jednotky pak na Komorách průměrně zabrala jen 5 až 7 minut. Podnikatelé během registrací na kontaktních místech Hospodářské komory ocenili zejména rychlost registrací, klientský přístup, prodlouženou otevírací dobu i odborné poradenství.

Kontaktní místo Hospodářské komory v pražském Florentinu se také stalo pilotním pracovištěm, na kterém zaměstnanci Ředitelství silnic a dálnic a nového provozovatele mýtného systému CzechToll úspěšně otestovali připravenost a funkčnost mýtného systému. Koncem října si pak registraci do nového mýta osobně na pobočce Komory v pražském Florentinu vyzkoušel ministr dopravy Vladimír Kremlík.

Nové mýtné

Více informací o novém mýtném systému naleznete na webu komory www.komora.cz/obchod-a-sluzby/elektronicke-mytne/

Kromě palubních jednotek také příslušenství

Hospodářská komora všechna svá kontaktní místa vybavila také elektro příslušenstvím pro samotnou montáž palubní jednotky do vozidla – příkladem jsou kabely k napojení palubní jednotky přímo na elektrický rozvod vozidla nebo rozdvojky, které řidičům umožňují používat GPS navigaci a palubní jednotku v kabině vozidla najednou. Provozovatelé vozidel tak už nemuseli vyhledávat speciální elektroprodejny, celkem si už řidiči pořídili přes 4 500 souprav pro pevné připojení jednotky.

Nezapomeňte na PROFIT KARTU!

Hospodářská komora nabízí klientům na svých kontaktních místech bezplatné zřízení PROFIT KARTY, která jim umožňuje platit mýtné poplatky i kauce za palubní jednotky bezhotovostně a na souhrnnou fakturu za všechna vozidla. Držitelé karty pak ocení i možnost odložené splatnosti. S „PROFITKOU“ navíc není nutné chodit do banky a vyplňovat dokumenty o bankovní záruce na přepážce. Součástí výhod karty jsou také benefity od Hospodářské komory, které budou navíc v budoucnu ještě přibývat.

Podrobnosti na www.komora.cz/profitkarta/.

Kam se starou palubní jednotkou?

Původní jednotky společnosti Kapsch nejsou pro nové satelitní mýto použitelné a přepravci je mohou vracet na všech více než 200 obchodních místech včetně Hospodářské komory. Pro úspěšné vrácení musí být původní zařízení nepoškozené, funkční a očištěné. V opačném případě nejsou výdejní místa povinna jednotku přijmout a vrátit kauci ve výši 1 550 Kč. Možnost vrácení původních zařízení firmy Kapsch potrvá až do dubna 2020. Mikrovlnná palubní jednotka může zůstat ve vozidle i při současném provozu satelitního systému, aniž by se z ní účtovaly poplatky za průjezd po českých dálnicích a silnicích I. třídy. Nový systém komunikuje již výhradně s novými krabičkami od společnosti CzechToll.

Články autora Miroslav Beneš

Nejnovější články

Analýzy
Spokojenost zaměstnanců v Česku klesá, globální trend je opačný

Výsledky průzkumu také ukázaly, že ke spokojenosti Čechům...

Průzkum, který se zaměřil na spokojenost jednotlivců s...

Striktně ekonomický aspekt práce sice zůstává pro zaměstnance...

Průzkum podtrhl i rostoucí zájem zaměstnanců o programy...

Trendy
Nelisa snižuje výdaje na online nábor až o 80 %

„Programatické inzerování umožňuje efektivnější a cílenější oslovování pasivních...

„Náš systém pro automatické nakupování inzertních prostorů a...

Pro personalisty využívání Nelisy znamená výrazné ulehčení práce...

Za dobu jejího fungování na trhu Nelisu využilo...

Aktuality
Technologické firmy v ČR ještě posílí

„V posledních dvou letech jsme v ČR zaznamenali...

„Věříme, že investice onsemi podpoří transformaci České republiky...

Nejnovější Nezařazené

Nezařazené
Proč ECB nebude spěchat se sazbami dolů?

Popravdě řečeno, pro trhy nejde o žádné překvapení....

Takto přísná měnová politika ale není bez rizika....

Nezařazené
Komora oceňuje digitalizaci obchodování s automobily

„Vláda při svém nástupu slíbila maximální možnou digitalizaci....

Semináře o digitalizaci obchodu s automobily se zúčastnili...

Nezařazené
Členské firmy Jhk zabodovaly v soutěži Spokojený zákazník 2023

Sdružení českých spotřebitelů každoročně od roku 2001 vyhlašuje...

Ocenění Spokojený zákazník také vyjadřuje, že firma, která...

Tyto ocenění jsou také důkazem toho, že firmy...