Jak dopadne obchodní boj „hegemonů“ Trendyol a Temu?
6. 8. 2024 09:00Obchodní a marketingové strategie aktuálně dvou zřejmě největších e-commerce platforem Temu a Trendyol, které dobývají Evropu nabízí velmi zajímavý pohled,...
Elektronická evidence tržeb se od května rozšiřuje na další profese. Kromě obchodníků a restaurací budou mít tuto povinnost nyní také živnostníci, lékaři, advokáti, podnikatelé ve službách a mnozí další.
Existují tři možné režimy elektronické evidence tržeb: standardní režim, zvláštní režim a režim zjednodušený. Hospodářská komora přináší o všech třech základní informace, které poradí, co vše zařídit, a pomohou tak vyhnout se při zavádění EET problémům.
1) Mám povinnost evidovat tržby?
Od 1. května 2020 bude mít povinnost evidovat tržby v podstatě každý podnikatel, který přijímá tržby v hotovosti. Kvůli aktuální situaci kolem koronaviru ale v prvních měsících nebude ministerstvo financí podnikatele sankcionovat v případě, že tržby online evidovat nebudou. Za placení v hotovosti se vedle placení bankovkami či mincemi považuje také platba např. směnkou a šekem, elektronickou peněženkou, dárkovým poukazem, ale už ne platba např. platební kartou, převodem z účtu na účet nebo inkasem.
2) Požádám finanční úřad o autentizační údaje, které mi umožní přihlásit se do webové aplikace Elektronická evidence tržeb.
Požádat lze osobně na kterémkoliv finančním úřadě nebo elektronicky na Daňovém portále pomocí vlastní datové schránky. Autentizačními údaji jsou uživatelské jméno a heslo.
3) Vyberu si zařízení, na kterém budu tržby evidovat.
Například pokladna, počítač, tablet nebo mobilní telefon propojený s tiskárnou. Zařízení musí být technicky vybaveno tak, aby odeslalo prostřednictvím internetu požadované údaje o evidované tržbě.
4) Po obdržení autentizačních údajů se přihlásím do aplikace Elektronická evidence tržeb, zaeviduji všechny své provozovny a vygeneruju si certifikát, který nainstaluji na své pokladní zařízení.
5) V okamžiku přijetí tržby se odesílají údaje o evidované platbě a poté, co obdržím fiskální identifikační kód, vystavuji účtenku.
Odesílají se:
Účtenku lze vystavit i elektronicky, ale zákazník s tím musí souhlasit a k účtence musí mít přístup. Účtenka pro potřeby EET musí vždy obsahovat tyto údaje:
6) V případě technické závady – pokud se nepodaří navázat spojení, je možné vystavit účtenku bez fiskálního identifikačního kódu, ale údaje o tržbě musím odeslat znovu nejpozději do 48 hodin od uskutečnění evidované tržby.
Celkový počet daňových úlev, slev a výjimek se totiž v současné době rovná téměř šesti stům. Tyto výjimky pokřivují podnikatelské prostředí a kvůli nim jsou v daňové zátěži jednotlivých poplatníků neospravedlnitelné rozdíly. Revize a sloučení stávajících daňových výjimek vytvoří prostor pro plošné snížení daňové zátěže.
Je možná jednak ze zákona (např. na palubě letadla) a jednak na základě povolení správce daně. V takových případech poplatník vystaví účtenku bez fiskálního kódu nejpozději při přijetí evidované tržby a údaje o evidované tržbě zašle datovou zprávou správci daně nejpozději do 5 dnů od uskutečnění evidované tržby.
Je určena pro poplatníky fyzické osoby a výjimečně pro právnické osoby (poskytovatele zdravotních služeb hrazených z veřejného zdravotního pojištění). V obou případech je třeba požádat o povolení správce daně a splnit ještě další podmínky:
Podnikatel, který obdrží povolení, obdrží i blok účtenek, na kterém bude tržby evidovat v papírové formě. Za každé kalendářní čtvrtletí musí finančnímu úřadu předložit na stanoveném formuláři oznámení o přijatých tržbách se soupisem účtenek.
Jako kompenzaci nákladů spojených s pořízením pokladního zařízení je umožněno uplatnit jednorázovou slevu na dani, a to nejvýše do částky kladného rozdílu mezi 15 % dílčího základu daně ze samostatné činnosti a základní slevy na poplatníka. Maximálně však 5 000,- Kč. Tuto slevu lze uplatnit ve zdaňovacím období, ve kterém poprvé podnikatel zaevidoval tržbu, kterou měl povinnost evidovat.