Pátek 3. května 2024
ikona hodiny26. 2. 2022 07:00

Český technologický startup dobývá svět

Bezobalový prodej nemusí být jen pro fajnšmekry

Obchody, ve kterých si zboží nasypete do vlastních obalů, případně využijete nabízené znovupoužitelné nádoby, znají dnes především nadšenci pro ekologii a vyznavači zdravého životního stylu. Díky českému startupu se ale takový způsob nakupování může dostat pod kůži široké mase lidí. Speciální chytrá technologie pro bezobalový prodej míří do supermarketů. Najdeme ji například ve velkém obchodním centru na pražském Chodově. Zájem o ni je ale i v zahraničí.

Daniel Mrázek autor

Foto: MIWA Unikátní česká technologie umožní prodej do znovupoužitelných obalů Foto: MIWA

Jak nákup s pomocí nové technologie pro bezobalový prodej probíhá, jak se prodejní automaty vyrábí a jaký mají ekologický dopad? I to se dozvíte v naší zvukové reportáži.

„Můžete si přinést vlastní nádobu z domova, použít papírový sáček nebo využijete naši chytrou nádobu,“ provází mě nákupem Mirek Lizec, výkonný ředitel českého startupu MIWA, který speciální technologii pro bezobalový prodej vyvíjí. „Přesnější je mluvit o prodeji s opakovaně použitelnými obaly,“ s úsměvem mě Lizec opravuje. Má pravdu – úplně bez obalu by se nakupovalo těžko…

Při svém zkušebním nákupu se rozhoduji pro nabízenou chytrou nádobu. Vyrobená je z tvrzeného PETu. Až doslouží, není problém ji zrecyklovat. Za svou chytrost vděčí drobnému čipu ve formě nálepky na dně. „Čip identifikuje nádobu. Systém ví, kolik ta nádoba váží, takže její hmotnost automaticky odečte z celkové hmotnosti nákupu,“ vysvětluje mi ředitel. Chci si koupit vločky. Na automatu najdu patřičnou přihrádku a přiložím k ní čip. Kromě toho, že se tak systém dozví, jakou používám nádobu, pozná i to, jaké zboží si chci koupit, a odemkne příslušný ventil. „Ventily jsou zamčené, aby se jich nikdo omylem nedotkl a nevysypal tak zboží na zem,“ dodává Lizec. Ventil k sobě přitáhnu a už pozoruji, jak se nádoba plní vločkami. Položím ji na váhu a ta hned ví, co jsem si koupil. Vytisknu si lístek a můžu k pokladně.

Za uživatelsky jednoduchým nákupem se skrývá poměrně složitá technologie. Uvnitř přihrádek bychom viděli další chytrou součást – kapsli se zbožím. Tu naplní přímo výrobce, v našem případě výrobce vloček. I tato kapsle má svůj unikátní čip. Jeho pomocí výrobce do cloudového úložiště nahraje všechny potřebné informace, které by za běžných okolností uvedl na etiketu. Pak kapsli uzavře – a od té doby se k samotnému zboží nikdo nedostane. Tím je zaručena hygienická nezávadnost. Nádoba je certifikovaná pro styk s potravinami, navíc se před každým použitím pečlivě vymývá a dezinfikuje.

Naplněná kapsle putuje k prodejci, který ji zasadí do prodejního stojanu. Systém z čipu pozná, co je uvnitř, a nastaví se podle toho. Jak mi Mirek Lizec popisuje, vývoj této části byl jedním z nejtěžších úkolů. Každé zboží má totiž své specifické vlastnosti. Například velké oříšky se sypou hůře než rýže, prášek má zase tendenci se udusávat, což pak brání plynulému sypání. Systém tedy musí vědět, jak moc má výdejový ventil otevřít, navíc materiál kapslí musí být takový, aby po něm zboží dobře sklouzávalo a neulpívalo na stěnách.

Foto: MIWA Mirek Lizec u stojanu umožňujícího prodej do znovupoužitelných obalů Foto: MIWA

Zmizí až 90 % obalů

Protože výrobce veškeré informace o zboží nahraje do cloudového úložiště, budeme si je moct zobrazit v mobilní aplikaci. Ta se zatím testuje, ale Mirek Lizec předpokládá, že plně k dispozici bude do měsíce. Už dnes si pomocí této technologie koupíme luštěniny, rýži, kuskus, semínka, ořechy, ale třeba i krmivo pro psy a kočky a nakonec také prací prášky a další drogistické zboží. Ve vývoji je pak technologie na prodej tekutin, hotová by mohla být do konce tohoto roku.

Cílem startupu MIWA je nabídnout „bezobalový“ prodej co největšímu počtu lidí. „Do současných bezobalových obchodů chodí lidé, kteří tuto myšlenku mají v srdci a jsou ochotni pro ni něco obětovat. Jsou si vědomi toho, že nekupují vždy jen značkový výrobek, který má svou garanci kvality,“ říká Lizec. V obchodech, které takový prodej umožňují, je běžné, že se například potraviny nabírají lopatkou, což do určité míry snižuje ty nejpřísnější hygienické nároky. „Jsou to lidi s velkým respektem, sám do těchto obchodů chodím. Vůbec se tomu nechci vysmívat,“ upozorňuje Lizec.

Rádi bychom bezobalové nakupování učinili standardem. Snažíme se do toho vtáhnout značky a výrobce, kteří dnes mají ten největší negativní dopad. Proto spolupracujeme s největšími výrobci na světě,“ pokračuje výkonný ředitel. Uvědomuje si, že konkurence v podobě jednorázových obalů je silná. Po desetiletí jsme na ně zvyklí, navíc jsou velmi levné. Lizec ale věří, že pokud se technologii podaří zprovoznit pro co největší škálu výrobků, náklady na její pořízení se v konečné ceně pro zákazníky neprojeví. To pak může být motivace pro veřejnost, aby tento způsob nákupu upřednostnila.

Možný dopad nové technologie na životní prostředí v důkladné studii zjišťovalo ČVUT v Praze. Zohlednilo jak nároky na její výrobu a provoz, tak potenciál na snížení množství odpadů. Ze studie vyplývá, že technologie startupu MIWA má o 70 % nižší ekologickou stopu ve srovnání s jednorázovými obaly. „Pokud to dovedeme do nejlepší možné formy, budeme oproti současnosti potřebovat jen 10 % materiálu na vstupu, abychom doručili stejné zboží,“ doplňuje Lizec.

Na řadě jsou světové supermarkety

S technologií na prodej zboží se znovupoužitelnými obaly se už teď můžeme setkat v malých obchodech, často se zdravou výživou. Na konci loňského roku se ale technologie dostala i do velkého obchodního centra na pražském Chodově a s největší pravděpodobností nezůstane jen u něj. Mirek Lizec si pochvaluje, že zájem o vynález českého startupu je i ve světě – objednávky přichází například z Velké Británie, Nizozemí, Švýcarska, Řecka, USA, Japonska nebo Číny.

 

Více se o unikátní technologii dozvíte v naší zvukové reportáži.

Články autora Daniel Mrázek

Nejnovější články

Pohled z praxe
Dopravní uzel s inovativním průmyslem

Ředitelka krajské hospodářské komory Eva Malinová vidí Pardubicko...

Ve znaku Pardubického kraje je otevřená stříbrná brána...

V Libchavách je od roku 1991 vyrábí firma SOR,...

V kraji má silné zastoupení elektrotechnický průmysl. V Hlinsku sídlí...

Analýzy
Pětina zaměstnanců zvažuje odchod z práce za lepším

Nalezení lepší práce v dohledné době do konce...

Pokud pomineme základní parametry pracovní nabídky, jako je...

Třetím nejčastěji sledovaným kritériem u pracovních nabídek je,...

Trend většího významu dobrých pracovních podmínek a celé...

Všechna tato kritéria přitom při hodnocení pracovní nabídky...

Expertní pohled
Eviden monitoruje na dark webu ukradená data

Nová služba je vhodná pro větší firmy, které...

Monitoring v rámci služby LUMINAR probíhá formou kontinuální...

Zákazník ze soukromého i veřejného sektoru může službu...

Nejnovější Aktuality

Aktuality
Letadlo Lufthansy v Praze přivítala vodní děla

„Těší mě, že jsme se mohli symbolicky připojit...

„Jsem hrdý na to, že Letiště Praha oslavilo...

Letadlo je jedním ze čtyř strojů nesoucích na...

Aktuality
Virtuální vodárna. K čemu se hodí digitální dvojče úpravny vody?

Partneři oslovili město Železná Ruda, zda by se...

„Digitální dvojče představuje počítačový model, který dokonale kopíruje...

Součástí digitálního dvojčete úpravny vody je i systém...

JUDr. Tomáš Koníček z Mezinárodního bezpečnostního institutu, který se...

Aktuality
Už i slovenské firmy snadněji přejdou na udržitelné podnikání

„Slovensko je kvůli své rozmanitosti a průmyslovému zázemí...

„Náš servis není jen o tom, že za...