Firemní turistika v zimě – jedině na Valašsku!
Cestovní ruchZamilujte si drsnou krásu valašských Beskyd. V několika horských resortech naleznete vše pro aktivní odpočinek, ale i skvělou nabídku luxusních...
Na obyvatele měst změny klimatu dopadají nejvíce. Soustředí se v nich průmysl a další socioekonomické aktivity, čímž výrazně přispívají k emisím skleníkových plynů. Teplota roste jak v nich samotných, tak v jejich okolí. Která místa jsou nejzranitelnější?
Odpověď hledali vědci z Ústavu výzkumu globální změny AV ČR a Ústavu informatiky AV ČR a vytvořili scénáře, které vyjadřují možnou zranitelnost území města vůči teplotním extrémům. Zhmotnili je v popularizační storymapě s výmluvným názvem: Čeká nás život v rozpáleném městě?
Že je téma více než aktuální, dosvědčuje, že se mu letos v září věnovalo i 3. fórum Strategie AV21 Město jako laboratoř změny, které pořádala Akademie věd AV ČR. „Strategie AV21 je program, jímž Akademie věd podporuje mezioborový výzkum, navíc s jasným společenským přesahem. Program, který koordinuje Ústav pro soudobé dějiny AV ČR – celý název je ‚Město jako laboratoř změny; Stavby, kulturní dědictví a prostředí pro bezpečný a hodnotný život‘ – je toho ideálním příkladem. Účastní se ho celkem dvacet ústavů z oborů společenskovědních, technických i přírodovědných, a právě klimatické výzvy jsou jedním z jeho průřezových témat,“ popisuje koordinátorka programu Adéla Gjuričová a dodává:
„Při pravidelných fórech si navzájem nahlížíme do rozdělaných výzkumů, komentujeme si je, a především hledáme způsoby, jak mohou perspektivy dalších oborů zkoumání obohatit. Kromě problematiky horkých vln ve městech na tomto setkání rezonovaly i další otázky, jako například ekonomické a sociální dopady globálních procesů (porevoluční dějiny Zlína nahlížené optikou deindustrializace), politické aspekty ochrany kulturního dědictví (na příkladu málem nezachráněné památkové zóny v Olomouci) či konfrontace středověkých a současných technik kontroly a disciplinace městského obyvatelstva. Bylo to vážně zajímavé!“
Spoustu grafů a interaktivních map přináší výstup projektu TAČR Adaptační výzvy měst: podpora udržitelného plánování s využitím integrované analýzy zranitelnosti, který realizovali vědci z Ústavu výzkumu globální změny AV ČR a Ústavu informatiky AV ČR. Odkaz nejdete zde.
Ze zmíněné storymapy se dozvídáme, že města, na rozdíl od venkovské krajiny, představují hustě zastavěná území s malým podílem zeleně, výrazným odtokem vody a nízkým výparem. Městská zástavba podstatně více pohlcuje teplo během dne z dopadajícího slunečního záření, než je tomu ve volné krajině. Hodnoty narůstají také důsledkem uvolňování tepla lidskou činností. Rozpálené město se pak v noci ochlazuje jen velmi pozvolna.
Za posledních 50 let pozorujeme významný nárůst v četnosti a rozsahu výskytu letních dnů za rok, během kterých maximální teplota vzduchu dosáhne nebo přesáhne 25 °C. Totéž platí i v případě výskytu tropických nocí, kdy minimální teplota vzduchu neklesne pod 20 °C. Vědci se obávají, že do budoucna můžeme očekávat další nárůst.
Děti ve věku do 15 let, senioři nad 65 let a chronicky nemocní lidé se tak můžou dostat do problémů. Zvláště pokud žijí v místech prakticky bez zeleně a vodních prvků, která se pro řadu obyvatel města stanou prakticky neobyvatelnými. Tedy pokud se naplní nejpesimističtější scénář klimatického vývoje, který počítá se situací, že nad klimatickou změnou mávneme rukou.
Ve městech v současnosti žijí tři čtvrtiny celkové evropské populace a očekává se, že jen v České republice do roku 2050 přesáhne míra urbanizace 80 %.
Dojít k tomu ale nemusí. Krásně to vidíme na mapě zranitelnosti měst teplotními extrémy. Pokud města do roku 2050 zrealizují jen minimum opatření na zmírnění dopadů klimatické změny, a navíc bude platit pesimistický scénář vývoje klimatu, děsivé představy se nejspíš naplní. Pokud ale vedení měst udělá, co jen může, a navíc se i klima bude vyvíjet podle nejoptimističtějšího scénáře (což předpokládá zodpovědný přístup nás všech), ve městech budeme moct žít i nadále.
Něco ovlivníme, něco ne. Četnost extrémních projevů počasí nebo změny v populační struktuře města asi jen tak nevyřešíme, ale jak se městská zástavba bude rozpínat do okolní krajiny či kolik bude ve městě zeleně, je jen na nás.
Tady se ale znovu dostáváme k tomu, koho změna klimatu ohrožuje. Kromě už zmíněných skupin musíme vzpomenout i ekonomicky slabší nebo marginalizované skupiny obyvatel, které na adaptaci nemají dost prostředků. „Proto je třeba, aby adaptační plánování cílilo na oblasti, kde jsou právě zranitelné skupiny,“ upozorňuje Helena Duchková z Ústavu pro výzkum globální změny AV ČR. Jedním dechem ale varuje před tzv. zelenou gentrifikací. Gentrifikace obecně znamená, že bohatší lidé nakupují nemovitosti k bydlení v dosud méně prosperujících společenstvích. V oblasti proto roste průměrný příjem, ale zároveň i ceny včetně nájmů. Dochází tak k vytlačení původního nízkopříjmového obyvatelstva. „Při zelené gentrifikaci se může stát, že se zvednou ceny nemovitostí kvůli zlepšení veřejného prostoru formou adaptace na změnu klimatu, a to dále může zapříčinit vystěhování právě těch zranitelných skupin obyvatel, pro které byla adaptace cílena. Adaptační plánování tak musí řešit nejen prostor, ale i doplňující regulace a politiky, aby se nerovnosti adaptací neprohlubovaly,“ nabádá Helena Duchková.
Dobře míněných, ale přímočarých řešení, kterých se musíme vyvarovat, je ale více. Třeba takové sázení stromů. Laik by řekl „čím více stromů, tím lépe“. Jenže jak upozorňuje Jan Geletič z Ústavu informatiky AV ČR, hodně stromů může stav ovzduší paradoxně zhoršit: „Hlavně v létě vznikají v ulicích, kde jsou po obou stranách budovy, víry, které hrají klíčovou roli při transportu oxidů dusíku a prachových částic, například z dopravy. Znečišťující látky odnáší nad střechy domů, čímž zlepšují kvalitu ovzduší. Jenže stromy svými korunami proudění zpomalují. Pokud jsou stromy blízko u sebe, vír nevznikne a znečišťující látky tak zůstanou v ulicích.“
Zjistit optimální množství a rozmístění stromů můžeme díky výpočetním modelům, na jejichž tvorbu se Jan Geletič zaměřuje. „Každé město, každá ulice jsou jiné. Nejde proto vytvořit obecný návod, jak k rozvoji měst a veřejných prostranství přistupovat. Pro každou situaci je potřeba vytvořit speciální model,“ doplňuje. Modely navíc dokážou simulovat i tepelnou expozici, tedy to, jak jsou různé části města vystavené vlivům tepla. Nejde totiž jen o teploty vzduchu, ale také o sluneční záření, které se odráží od vozovek a chodníků, od okolních staveb (s čímž souvisí i barva fasády) a podobně. „Modely jsou výborným pomocníkem, protože umožňují testovat velké množství různých variant opatření a vybrat tu nejlepší možnou,“ uzavírá Geletič.
Neodmyslitelnou součástí adaptace měst na klimatickou změnu je péče o městskou zeleň. Častou otázkou je, zda a jak sekat trávníky. Výsledky svého bádání na konferenci „Město jako laboratoř změny“ přednesl Václav Šípek z Ústavu pro hydrodynamiku AV ČR. Zajímalo ho, jak sečení trávníků ovlivňuje mikroklima a zadržování vody v půdě. A co zjistil?
Sečteno a podtrženo: vyšší tráva = nižší teplota, ale menší vlhkost půdy ve městě. Václav Šípek z toho vyvozuje: „Sekat trávníky je občas potřeba, jejich nesečení nedává z hlediska zadržení vody smysl. Na druhou stranu není potřeba sekat příliš často, za vysokých teplot a z hlediska hmyzu je lepší sekat mozaikovitě.“
Velké Karlovice Svérázné Valašsko, bodří lidé a nádherné...
Radhošť a Pustevny Posvátná hora starých Slovanů i...
Trezor přírody – expozice o přírodě v Horní Lidči...
Dokonce i velká PCO (Professional Congress Organizers), národní...
Kolikrát jsem byl svědkem toho, že po základním...
Zde je pět bodů, ve kterých se pokusím...
Z průzkumu dále vyplynulo, že 9 % Čechů...
S včasným nákupem letní dovolené se pojí i...
Proto k first minute nabídkám neodmyslitelně patří i pojištění...
Paní docentko, lze vůbec nějak definovat lidské zdraví...
Prosazuje se v některé zemi silněji psychosomatický proud? O...
Co se týče sladění práce se zdravím, existují...
Zákon o ochraně oznamovatelů vyžaduje, aby od 15....
Společnost FaceUp Technology je se třemi tisíci klienty...
„Po třech měsících poklesu se česká průmyslová produkce...
„Dlouhodobě špatná situace českého průmyslu je vidět i...