Středa 29. května 2024
ikona hodiny10. 11. 2023 09:10

Cenné body do ESG reportu? Ubytování v ekologickém hotelu!

Není obrovský, dokonce kolem něj můžete projít bez povšimnutí, splývá totiž s okolní zástavbou. Přesto za pozornost stojí. Velkou pozornost. Zvlášť když se blíží povinný nefinanční reporting ESG, který bude zohledňovat i služební cesty. Jejich ekologický dopad zmírníte, když se ubytujete v hotelu, který má certifikát na to, že je skutečně ekologický. A ten je v Praze, a dokonce i v celém Česku zatím jen jeden – Best Western Hotel Moráň.

Daniel Mrázek autor

Foto: BW Hotel Moráň a Gabriela Prachařová Foto: BW Hotel Moráň a Gabriela Prachařová

Známku EU Ecolabel známe spíš z drogistických výrobků, na hotelu ji nečekáme. Pokud ale vyjedeme za hranice, zejména tedy západním nebo jižním směrem, uvidíme situaci jinou. Tam je toto označení ubytovacích zařízení poměrně běžné – a klienti ho vyžadují. V České republice ho má pouze jedno ekologické centrum v Krkonoších, které ale ubytování nabízí pouze jako jednu ze svých dalších služeb. „Skutečný“ hotel se známkou EU Ecolabel najdeme jen v Praze mezi náměstími Karlovým a Palackého. „Poloha našeho hotelu je skvělá. Z okna vidíte na vchod do metra, jezdí tu páteřní tramvajové linky, je tu i zastávka autobusu. V centru jste odtud za pár minut,“ pochvaluje si ředitelka hotelu Gabriela Prachařová. Právě snadná dostupnost MHD je jedním z kritérií udržitelnosti. Pokud ale někdo potřebuje přijet osobním autem, může využít nedaleké garáže. Vstupujeme do hotelu a dýchne na nás příjem‑ ná, až rodinná atmosféra. Gabriela Prachařová mi s úsměvem nabízí vodu ze skleněné nádoby. „Máme tu stále čerstvou vodu, kterou se naši hosté mohou osvěžit. Natočit si ji mohou do sklenic vedle, žádné plastové kelímky u nás nečekejte.“ Po osvěžení přicházíme do hotelové jídelny, kterou se nese ruch snídaně. Ani tady na žádný plast nenarazíme. „Nemáme tu žádné plastové obaly, žádné jednorázové porce medu nebo másel,“ říká mi ředitelka hotelu a ukazuje na nádoby, ze kterých si hosté mohou med, máslo, marmeládu či cukr nabrat. „Suroviny bereme od dodavatelů, kteří jsou schopni doložit ekologické certifikáty, a upřednostňujeme lokální farmáře. Bylinky na čaj si pak pěstujeme na zahrádce vedle hotelu,“ doplňuje. Nápisy nad bufetem hosty nabádají, ať si vezmou jen tolik jídla, kolik sní, ať se pak nemusí zbytečně vyhazovat. Po‑ kud ale přece jen něco zbude, dostávají to farmáři ke zkrmení nebo k dalšímu zemědělskému využití.

Tepla je dostatek, i když se energiemi šetří

K udržitelnosti pochopitelně patří energetické hospodářství. Samozřejmostí jsou úsporné žárovky a spotřebiče a také šetrné vytápění. Proto mě Gabriela Prachařová vede do kotelny: „Máme tu jedno z nejmodernějších zařízení, která jsou na trhu, instalovali jsme ho ani ne před rokem. Jde o kotelnu s ekvitermní křivkou, to znamená, že sleduje venkovní teplotu a podle ní řídí svůj výkon. Spotřebujeme tedy jen tolik energie, kolik skutečně potřebujeme.“ Že práce na vylepšování zařízení nekončí, poznávám, když procházíme kolem nově budované ventilace, která zajistí efektivní proudění vzduchu a také využití jeho tepla, tedy rekuperaci. Ještě více tedy odlehčí kotelně.

Útulné pokoje zářící novotou. Nebo…?

A nakonec s Gabrielou Prachařovou přicházíme do pokoje. Působí prostorně a útulně. Klid navozuje i velká černobílá fotografie Prahy umístěná nad po‑ stelí. „Jak všichni víme, na hotelových pokojích bývají desky s vytištěnými informacemi. My je nahradili tímto drobným papírovým stojánkem,“ ukazuje. Není tam o moc víc než přivítání a QR kód. Zkouším ho načíst. V mobilu se mi ukážou všechny potřebné informace – jaké služby hotel nabízí, kdy přijít na snídani, jak ovládat klimatizaci… A samozřejmě také nenucené upozornění, že se jedná o ekologický hotel. „Snažíme se hosty motivovat k tomu, aby nám v našem snažení pomáhali. Tedy aby třeba zavřeli okna, když jdou pryč, zhasli, neplýtvali vodou… Velká část hostů nám s radostí vyhoví.“ Sprchy a umyvadla jsou vybaveny spořiči vodou, mýdlo se dolévá do plnitelných nádob, na špinavé prádlo slouží vypratelný plátěný pytel. A co se týká ručníků, host sám se může rozhodnout, zda ho chce vyprat, nebo ne. Nechá‑li ho v koupelně na věšáku, služba ví, že ručník je stále ještě dostatečně čistý. Všechno to tu na mě působí moderním dojmem, včetně nábytku. „Víte, jak je stará tato židle?“ ptá se mě ředitelka hotelu. „Dvacet let,“ řekne dřív, než stihnu odpovědět. Překvapeně se na ni podívám. „Proč starý nábytek vyhazovat, když jde takto hezky opravit?“ usmívá se. A já žasnu. Vážně jsem myslel, že je zbrusu nová. Best Western Hotel Moráň zkrátka dokazuje, že ekologické ubytování nemusí nutně znamenat snížení nároků. Opak je totiž pravdou.

Články autora Daniel Mrázek

Nejnovější články

Cestovní ruch
Ekonomický význam cestovního ruchu v regionech vzrostl

V roce 2022 činil celkový objem výdajů za...

Přes pomoc různých subvenčních programů v oblasti zaměstnanosti...

Cestovní ruch
Míra rizika úpadku cestovní kanceláře činí 0,1 %

Míra rizika úpadku CK v ČR je velmi...

Na českém trhu nyní operuje celkem 596 cestovních...

Pohled z praxe
I u zelených kancelářských budov je prostor pro úsporu nákladů

To je samo o sobě potvrzením environmentálně šetrného...

Každopádně do budoucna CBRE plánuje neusnout na vavřínech....

Nejnovější Trendy

Aktuality
Hitem pracovního trhu jsou hotdesky a home office

Generace Z přichází do českých firem a společně...

Kromě práce zajímá generaci Z také prostředí, ve...

Pohled z praxe
Skvělý nápad! Keramorchestr hravě rozezní cihly i střešní tašky

Aby výsledek byl neotřelý, volba padla na stavební...

Ač to zní neuvěřitelně, střešní tašku typu Tondach...

Praxe prověřila keramofon z půlených bobrovek jako životaschopný nástroj,...

Basa tvrdí muziku – toto rčení je založeno...

Ačkoliv to vypadá, že v oblasti keramických střešních krytin...

Ke skladbě moderní střechy patří neodmyslitelně podstřešní fólie,...

Ke společnosti Wienerberger neodmyslitelně patří cihly, k hudební skupině...

Keramorchestr se rozrostl od svého vzniku do velkých...

Trendy
Diverzita, inkluze a energetická efektivita jako hnací síla změn

Podle nových pravidel musí některé společnosti od letošního...

Nový průzkum asociace ABSL ukázal, že diverzita a...

Vedle vynikajících výsledků v S části ESG vykazuje...

V pražském centru inovačních a podnikových služeb SAP...

Ve snaze omezit ekologický dopad a posílit udržitelnost,...

„Inovací, které přispívají k potlačení klimatických změn, vzniká...