Čtvrtek 22. února 2024
ikona hodiny20. 1. 2024 07:00

COTcast

Kufřík pozná drogy, špatné léky i šizený alkohol

Podezíráte výčepního, že vám natočil ředěné pivo nebo jinou značku, než jste chtěli? Nejste si jistí, že v lahvi s výběrovým vínem je opravdu to, co v ní má být? Nebo si prostě jen chcete rychle ověřit kvalitu vody? Vezmete mobilní telefon, zapnete kameru a za pár minut budete mít jasno. O to, aby se toto už za pár let stalo realitou, se snaží brněnský startup Lightly Technologies. Zajímavé aplikace ale nabízí už teď.

Daniel Mrázek autor

Foto: Shutterstock.com Nový přístroj pozná padělky léků i původ drog. Ale nejen to! Foto: Shutterstock.com

Například odhalí padělky léků nebo vystopuje drogy pocházející od stejného výrobce. A to za pomoci přenosného přístroje, který se vejde do příručního kufříku. Jeho vývoj navazuje na výzkum prováděný na Mendelově univerzitě v Brně. A perličkou je, že původním záměrem výzkumu bylo něco úplně jiného.

O nový přístroj už teď projevuje zájem policie. „Teď nejvíc spolupracujeme s policejním prezidiem, s oddělením pro vědu, výzkum a inovace, které se přímo podílí na vývoji tohoto kufříku formou konzultací,“ popisuje vědec a inovátor Lukáš Nejdl. Metoda dokáže mnohem přesněji než dosud zmapovat drogovou scénu. Ale nejen ji.

Vznikající metodu představuje i náš COTcast. Příjemný poslech!

Otisk prstu kapalin

Principem je tzv. chemický UV-otisk prstu. Vzorek léku nebo drogy výzkumníci či policisté smíchají s rozpouštědlem a vloží do reaktoru, jakési přihrádky se speciálním světlem. Během rozpouštění přístroj zaznamenává změny na barevném spektru. Výsledkem je soubor křivek unikátní pro každou várku, šarži.

Tento UV-otisk prstu, odborněji fotoprofil, určí nejen hlavní účinnou látku a její množství, ale i prostředí, ve kterém se nachází. To je pokaždé jiné. V ideálním případě by si farmaceutické firmy mohly vytvářet fotoprofily všech šarží a uložit je do online databáze. Při podezření na záchyt padělaného léku se provede jeho analýza a porovná se s údaji v databázi. Pokud výsledný profil žádnému známému oficiálnímu profilu nebude odpovídat, půjde s největší pravděpodobností o padělek. A pokud jeho profil bude odpovídat jiným podezřelým záchytům, je jasné, kam se padělek rozšířil.

Foto: LIghtly Technologies Přístroj na detekci drog nebo padělaných léků se vejde do příručního kufříku. Foto: LIghtly Technologies

Původně měly vznikat nanočástice

Počátky projektu sahají k výzkumu, který Lukáš Nejdl prováděl v laboratořích Mendelovy univerzity v Brně. „Byla to náhoda. Výzkum byl primárně zaměřený na syntézu nanočástic. Když jsem zkoušel vytvářet částice z révového vína, tak jsem zjistil, že žádné nanočástice nevznikají, ale pozoroval jsem změnu signálu, která souvisela s použitým vínem,“ vzpomíná. „Zpočátku jsme studovali jen ta vína, přírodní produkty, ale ukázalo se, že mnohem lépe to funguje na chemické látky, které velmi ochotně reagují s UV světlem.“ A to byla cesta k analýze padělků léků a drog. Ovšem ani na vinnou révu Lukáš Nejdl nezanevřel a věří, že se mu brzy podaří přijít na to, jak díky fotoprofilu odhalit kvalitu i původ vína.

A jak jsme naznačili v úvodu, výhledově by přístroj mohl změřit kvalitu jakéhokoliv alkoholu, piva i vody. Když se podaří, postačí na to mobilní telefon.

Transfer v české republice je stále výzvou

Aby se výzkum posunul z laboratoře k sestavení prototypu, musel vzniknout startup, který pracuje přece jen rychleji než akademické prostředí. „Nejdůležitější krok, který jsme museli udělat, byla licenční smlouva s Mendelovou univerzitou v Brně“ říká ředitelka startupu Lightly Technologies Monika Štěpánová, jejímž úkolem bylo a stále je dát dohromady tým těch správných lidí, aby společnost dobře fungovala.

Mrzí ji ale, že ne všichni akademici transferu fandí: „Transfer technologií je pořád čerstvou záležitostí, zvláště v České republice. V zahraničí ne, tam je to běžná praxe, ale tady je to pořád něco nového.“ Proto se musí potýkat s jistou mírou podezřívavosti. Z toho důvodu klade důraz na transparentnost.

Navzdory nedůvěře se ale zdá, že se daří, startup koncem minulého roku získal podporu od Jihomoravského inovačního centra i od města Brna, a tak by během následujícího roku měly vzniknout další dva prototypy. Jestli se osvědčí, nic nebude bránit vstupu na trh.

 

Jak probíhá analýza, čím přístroj posouvá hranice dosavadních možností a kdo ho může využít, se dozvíte v našem COTcastu. Klikněte na lištu v úvodu článku.

Články autora Daniel Mrázek

Nejnovější články

Pohled z praxe
OZP přispívá na prevenci nejvyšší částkou na jednoho pojištěnce

OZP je dlouhodobě lídrem v modernizacích a využívání nových...

Významnou součástí služeb pro pojištěnce OZP je Asistenční...

Jedním z pilířů zdravotních programů OZP je prevence a...

OZP přinesla na český trh zdravotního pojištění už...

Novinkou roku 2024 je možnost využít kredity na...

Aktuality
Wienerberger obnovuje výrobu v závodech

Od ledna společnost postupně spouští závody v Hranicích,...

Wienerberger také investuje do aktivit spojených s udržitelným...

Rok 2024 bude pro stavební trh rokem očekávání...

Analýzy
Rok 2023: Levnější byty i domy , ceny pozemků dále rostou

„Podle našeho očekávání je cenový pokles u nemovitostí...

Meziroční pokles cen bytů dosáhl vrcholu už ve...

Ceny rodinných domů stoupají dvě čtvrtletí po sobě,...

Samostatnou kapitolou jsou pozemky, jejichž ceny letí dlouhodobě...

Nejnovější Aktuality

Aktuality
Wienerberger obnovuje výrobu v závodech

Od ledna společnost postupně spouští závody v Hranicích,...

Wienerberger také investuje do aktivit spojených s udržitelným...

Rok 2024 bude pro stavební trh rokem očekávání...

Aktuality
V Brně se představí trendy v udržitelném byznysu

„Udržitelnost by měla být klíčovou součástí každé firmy,...

Hlavní součástí programu jsou přednášky odborníků z oblasti...

Aktuality
Zeleninu do letadel si Emirates pěstují samy. Ekologicky

Ta teď úspěšně dokončila převzetí společnosti Emirates Bustanica,...

Od svého uvedení na trh v červenci 2022...