Středa 28. února 2024
ikona hodiny3. 11. 2019 11:42

Brambory nám, hnůj sousedům

V jihočeském Ševětíně má vzniknout ze zdevastovaného bývalého panského dvora Švamberk průmyslová zóna se sklady a výrobními halami, kde najde práci 2 000 lidí. Okolní obce jsou proti, bojí se tisíců aut a stovek agenturních zahraničních zaměstnanců. Argumentují tím, že projekt bude mít dopad na životní prostředí. Dokonce se objevují slova o neuctivosti k předchozím generacím. Což je zvláště pikantní v souvislosti s tím, že celý, ještě nedávno skutečně kvetoucí areál, byl v podstatě vybydlen a zdevastován.

Valerie Saara autor

Je pravda, že kolem dvora je pár podivností. Vlastnická struktura se od roku 1998, kdy jej restituenti z finančních důvodů prodali rakouskému majiteli, několikrát změnila a nebyla vždy ani průhledná, ani sdílná. Národní památkový ústav žádal v minulosti o ochranu dvora, když údajně je jedinečným dokladem vývoje obytných a hospodářských staveb od renesance po dnešní dobu. Ministerstvo kultury uznává, že objekt má památkovou hodnotu, nicméně kontaminace půdy zápis na seznam chráněných památek znemožňuje. Posudek EIA však tvrdí, že po loňské sanaci staré ekologické zátěže, kdy majitel nemovitosti vyvezl 116 tun zeminy, už nepředstavuje místo ekologické ani hygienické riziko a čisté jsou i spodní vody. Zákony i úředníci tu možná něco prošvihli. Ale ještě je tu jedna podivnost. Dvacet let chátrající nemovitost nikomu nevadila. Dnes vadí, že ji někdo chce přeměnit a využít k podnikání, byť k němu vždy sloužila. Vadí to i přesto, že nové využití odpovídá územnímu plánu obce. „Nepotřebujeme sklady a výrobní haly, nechceme tu auta, práci v okolí máme,“ říkají místní.

Vlastně na to mají právo. Přesto, nezapomínáme někdy, co vlastně chceme? Nesouhlas s všudypřítomnými logistickými areály a výrobními halami slýchám často. Od stejných lidí, kteří večer sednou k internetu, aby si objednali vrtačku, nové zimní gumy a knížky v e-shopu a pizzu si nechají dovézt, místo aby si pro ni došli procházkou. Nesouhlas s úložištěm radioaktivního odpadu, těžbou uranu, novou jadernou elektrárnou či novou spalovnou slýchám také často. Od stejných lidí, kteří doma chtějí teplo a světlo a ve vzduchu méně skleníkových plynů. I nesouhlas s novými developerskými projekty slýchám často. Z týchž úst pak zní stesky nad tím, jak chybějí byty, vybavenost, infrastruktura…

Tváříme se, že nám záleží na okolí, na životním prostředí. S Gretou apelujeme na všechny politiky světa. Jenže můžeme stokrát apelovat na kohokoliv, nestane se nic. Nestane se nic, dokud budeme chtít brambory, ale hnůj ať leží u sousedů. Dokud se nenaučíme sami s hnojem zacházet tak, aby nepřekážel, ale prospíval. Ovšem, chce to kapku vlastní odpovědnosti a odvahu hledat cesty. A aby nedošlo k mýlce, neplatí to jen pro české obce, platí to, bohužel, i pro státy.

Články autora Valerie Saara

Nejnovější články

Aktuality
Eviden ocení nejlepší počiny mladých vědců

„Na Cenu Josepha Fouriera se vždy velmi těšíme....

Své studenty mohou do soutěže přihlásit všechny výzkumné...

„Ačkoliv by někdo mohl říci, že ocenění se...

Trendy
Prognóza pro rok 2024: Stavebnictví čekají změny

Pohled expertů napříč realitním sektorem a jejich výhled...

Výhled pro evropský realitní trh pro rok 2024...

Další výzvou je velký nedostatek nových bytů, snížená...

Stále palčivějším tématem je také ochrana životního prostředí....

Ekonomická nejistota se dotýká ziskovosti společností. Využití nových...

V současnosti je k dispozici celá řada digitálních nástrojů navržených...

Expertní pohled
Cena zlata prošla korekcí. Jedná se o příležitost?

Po dosažení nejvyšší míry inflace ve výši 9,1...

Obchodníci nyní posunuli sázky na první snížení úrokových...

Nejnovější Nezařazené

Nezařazené
Proč ECB nebude spěchat se sazbami dolů?

Popravdě řečeno, pro trhy nejde o žádné překvapení....

Takto přísná měnová politika ale není bez rizika....

Nezařazené
Komora oceňuje digitalizaci obchodování s automobily

„Vláda při svém nástupu slíbila maximální možnou digitalizaci....

Semináře o digitalizaci obchodu s automobily se zúčastnili...

Nezařazené
Členské firmy Jhk zabodovaly v soutěži Spokojený zákazník 2023

Sdružení českých spotřebitelů každoročně od roku 2001 vyhlašuje...

Ocenění Spokojený zákazník také vyjadřuje, že firma, která...

Tyto ocenění jsou také důkazem toho, že firmy...