×

MICE – speciální příloha časopisu KOMORA

Pátek 24. března 2023
Přihlásit se / Zaregistrovat se
ikona hodiny3. 11. 2019 11:42

Brambory nám, hnůj sousedům

V jihočeském Ševětíně má vzniknout ze zdevastovaného bývalého panského dvora Švamberk průmyslová zóna se sklady a výrobními halami, kde najde práci 2 000 lidí. Okolní obce jsou proti, bojí se tisíců aut a stovek agenturních zahraničních zaměstnanců. Argumentují tím, že projekt bude mít dopad na životní prostředí. Dokonce se objevují slova o neuctivosti k předchozím generacím. Což je zvláště pikantní v souvislosti s tím, že celý, ještě nedávno skutečně kvetoucí areál, byl v podstatě vybydlen a zdevastován.

Je pravda, že kolem dvora je pár podivností. Vlastnická struktura se od roku 1998, kdy jej restituenti z finančních důvodů prodali rakouskému majiteli, několikrát změnila a nebyla vždy ani průhledná, ani sdílná. Národní památkový ústav žádal v minulosti o ochranu dvora, když údajně je jedinečným dokladem vývoje obytných a hospodářských staveb od renesance po dnešní dobu. Ministerstvo kultury uznává, že objekt má památkovou hodnotu, nicméně kontaminace půdy zápis na seznam chráněných památek znemožňuje. Posudek EIA však tvrdí, že po loňské sanaci staré ekologické zátěže, kdy majitel nemovitosti vyvezl 116 tun zeminy, už nepředstavuje místo ekologické ani hygienické riziko a čisté jsou i spodní vody. Zákony i úředníci tu možná něco prošvihli. Ale ještě je tu jedna podivnost. Dvacet let chátrající nemovitost nikomu nevadila. Dnes vadí, že ji někdo chce přeměnit a využít k podnikání, byť k němu vždy sloužila. Vadí to i přesto, že nové využití odpovídá územnímu plánu obce. „Nepotřebujeme sklady a výrobní haly, nechceme tu auta, práci v okolí máme,“ říkají místní.

Vlastně na to mají právo. Přesto, nezapomínáme někdy, co vlastně chceme? Nesouhlas s všudypřítomnými logistickými areály a výrobními halami slýchám často. Od stejných lidí, kteří večer sednou k internetu, aby si objednali vrtačku, nové zimní gumy a knížky v e-shopu a pizzu si nechají dovézt, místo aby si pro ni došli procházkou. Nesouhlas s úložištěm radioaktivního odpadu, těžbou uranu, novou jadernou elektrárnou či novou spalovnou slýchám také často. Od stejných lidí, kteří doma chtějí teplo a světlo a ve vzduchu méně skleníkových plynů. I nesouhlas s novými developerskými projekty slýchám často. Z týchž úst pak zní stesky nad tím, jak chybějí byty, vybavenost, infrastruktura…

Tváříme se, že nám záleží na okolí, na životním prostředí. S Gretou apelujeme na všechny politiky světa. Jenže můžeme stokrát apelovat na kohokoliv, nestane se nic. Nestane se nic, dokud budeme chtít brambory, ale hnůj ať leží u sousedů. Dokud se nenaučíme sami s hnojem zacházet tak, aby nepřekážel, ale prospíval. Ovšem, chce to kapku vlastní odpovědnosti a odvahu hledat cesty. A aby nedošlo k mýlce, neplatí to jen pro české obce, platí to, bohužel, i pro státy.

Články autora Valerie Saara

Nejnovější články

Trendy
Skupina ČEZ zintenzivní aktivity při úsporách vody

Zúčastněné společnosti se zavazují k zavedení účinných opatření...

Jednou z priorit je například úspora pitné vody....

Expertní pohled
Trendy v cestování: Nomádi se mění ve slowmády

Kvůli pandemii se proměnily také preference cestujících a...

Současně se změnou cestovního chování se objevily i...

Rok 2023 tak podle nás bude ve znamení...

Cestovní ruch
Korejce vrací do Česka Bohemian Rhapsody

Roadshow byla načasována na období těsně před obnovením...

Návrat turistů do Česka podpoří také kampaň Bohemian...

Nejnovější Nezařazené

Nezařazené
Zájem Pobaltí zvýšil veletrh v litevském Vilniusu

Veletrh ve Vilniusu navštívilo 9 100 lidí a...

Na veletrhu by také zájem o kempování v...

Nezařazené
Travelcon odhalí budoucnost cestovního ruchu

Důležitost cestovního ruchu se často podceňuje, přitom se...

Covid-19, tornádo na Moravě, požár v Českém Švýcarsku....

V programu nebudou chybět ani investice, chování zákazníků při...

Nezařazené
Situace malých a středních podniků se mírně zlepšila

„Recese, kterou Česká republika procházela od druhé poloviny...

Z nových dat Hospodářské komory vyplývá, že nejvíce...

„Zlomovou se ale stala druhá polovina roku 2022,...