Jak dopadne obchodní boj „hegemonů“ Trendyol a Temu?
6. 8. 2024 09:00Obchodní a marketingové strategie aktuálně dvou zřejmě největších e-commerce platforem Temu a Trendyol, které dobývají Evropu nabízí velmi zajímavý pohled,...
Život ve zdraví končí v Česku v průměru kolem 62. roku. Je proto v životním zájmu zaměstnavatelů i státu udržet populaci co nejdéle zdravou, upozorňuje nový výkonný ředitel české pobočky farmaceutické společnosti MSD Mehrdad Doustdar a člen představenstva Asociace inovativního farmaceutického průmyslu (AIFP). Ta v ČR sdružuje 35 firem.
Jak je možné, že jen pár týdnů po příchodu do Prahy jste byl, ač nováček v českém prostředí, v prosinci zvolen do představenstva lokální asociace?
Je to velký úspěch celého týmu. MSD je sice jedním z největších hráčů inovativního farmaceutického průmyslu v ČR, dosud jsme ale nebyli v představenstvu AIFP. Když jsem na podzim přišel do Prahy, došla řeč i na volby do představenstva na další dva roky a rozhodli jsme se do toho jít. Museli jsme ale důkladně připravit naši vizi a strategii a přesvědčit kolegy z ostatních firem, že ač nováček, tak díky svému mnohaletému působení v MSD a s podporou svého týmu mohu přinést nové nápady.
A jakou vizi tedy přinášíte?
Stavím ji na třech pilířích, které mají zásadní dopad na primární cíl nás všech v AIFP, tedy aby se pacienti včas dostávali k moderní léčbě. Tím prvním je zajištění takového politického a regulačního prostředí, které umožní rychlý, široký a – to podtrhuji – udržitelný přístup českých pacientů k inovativní léčbě. Druhý pilíř je podobný, ale pohybuje se na úrovni EU, kde se teď diskutuje o komplexní reformě lékové legislativy. A za třetí se zaměříme na aktivity, jež podpoří efektivitu a finanční udržitelnost českého zdravotnictví. Větší roli musí sehrát i prevence. V ČR sice stoupá věk dožití, ale téměř 20 let z toho stráví lidé v nemoci. Život v dobrém zdraví končí už tři až čtyři roky před důchodem. Pro zaměstnavatele i stát tak budou pracovat stále starší a nemocnější lidé, pokud se nic nezmění. My je ale potřebujeme zdravé. Proto musí zaměstnavatelé apelovat na vládu, aby prevenci věnovala pozornost a podporovala i zaměstnanecké zdravotní benefity jako její nedílnou součást. Nyní se totiž potýkáme spíše s administrativní náročností a dalšími dopady konsolidačního balíčku.
Jeden zdravotně ekonomický model ukazuje, že například v případě lidského papilomaviru by dosažení proočkovanosti 90 % znamenalo osmkrát nižší nepřímé náklady u žen a devětkrát nižší nepřímé náklady u mužů. V průběhu života se přitom s tímto virem setká až 80 % populace!
Jakou roli v tom vidíte pro MSD?
Můžeme se podělit o zkušenosti zaměstnavatele, pro něhož tu pracuje téměř 1 600 lidí. Nabízíme široké zdravotní benefity, včetně příspěvku na prémiové zdravotní služby, pohybové aktivity či očkování. Jako výrobce vakcín, které mají v prevenci klíčovou roli, jsme aktivní v osvětě o přínosech očkování. Zaměstnavatelům můžeme nabídnout vakcíny pro preventivní programy, odborné veřejnosti předkládáme data o tom, jak očkování šetří systému peníze na léčbu.
Můžete uvést konkrétní příklad?
Jeden zdravotně‑ekonomický model ukazuje, že zvýšením proočkovanosti české populace 9valentní vakcínou proti lidskému papilomaviru (HPV), jenž stojí za řadou nádorů nebo nepříjemnými genitálními bradavicemi, lze výrazně zvýšit roky života v plném zdraví. To snižuje náklady nejen zdravotnického, ale i sociálního systému, protože pacienti i jejich pečovatelé zůstávají déle v pracovním procesu. Model například ukazuje, že dosažení proočkovanosti 90 % by znamenalo osmkrát nižší nepřímé náklady u žen a devětkrát nižší nepřímé náklady u mužů. Zdravotní pojišťovny nově hradí očkování proti infekci HPV dětem od 11. do 15. narozenin, kdy má očkování největší význam. Model však ukazuje, že se vyplatí hradit očkování i u starších adolescentů a mladých dospělých, kdy vakcína stále vykazuje vysokou účinnost. Očkovat se proti infekci HPV má nicméně smysl i v dospělosti. V průběhu života se s tímto virem setká až 80 % populace!
Vedle prevence a očkování je MSD aktivní i v oblasti onkologie nebo IT a digitalizace…
Jsme silní v oblasti imuno‑onkologie, naše léky zlepšily a zachránily životy mnoha pacientů v ČR. V Praze se pak můžeme pochlubit také globálním IT inovačním centrem, které se zaměřuje na vývoj a aplikaci nejmodernějších digitálních technologií, včetně AI. Ty zásadně mění podobu výzkumu a vývoje nových léků, klinických studií a zdravotní péče, zároveň nesmírně zefektivňují i procesy v samotné výrobě a dodavatelském řetězci.