Pátek 26. dubna 2024
ikona hodiny11. 4. 2021 15:03

Do vápenky patří i ženy

Marcela a Žofie, tak se jmenují dvě velmi významné posily, které se v loňském roce zabydlely v životě Vápenky Vitoul. V prosinci 2019, symbolicky v den narozenin majitele společnosti Ladislava Vitoula, totiž Vápenka Vitoul dokončila rok a půl trvající náročnou realizaci obnovy technologie výrobní linky. Ale inovační aktivity tím zdaleka neskončily, společnost jim věnovala i podstatnou část loňského složitého roku.

Valerie Saara autor

Foto: Vápenka Vitoul Rodinná firma Foto: Vápenka Vitoul

Ten začal hodně zostra. Oslavy a radost z dokončené první etapy inovačního procesu brzy vystřídaly nevšední všední starosti. „Vzpomínka na jeden okamžik z loňského roku mi asi z paměti nevymizí. V pondělí 16. března ve čtyři hodiny ráno byla vyhlášena na Litovelsku přísná karanténa a nám ráno na šestou nepřijela do práce třetina zaměstnanců. A ti, co přijeli, už zase nemohli zpět. Tak to bylo po celou dobu následujících necelých tří týdnů. Znamenalo to zcela nově plánovat směny, abychom zajistili provoz, který je v našem případě nepřetržitý. Bylo to náročné, ale zvládli jsme to. Objevil se ale druhotný problém, výroba jela, ale problémy dostat se k nám měli naši odběratelé. S cisternami a nákladními vozidly to vzhledem k zastavenému průjezdu přes silnice nešlo, museli volit desítky kilometrů dlouhé objížďky, což se projevilo na dražším dopravném. Bylo to období, kdy jsme sotva žili. Dodáváme například mletý vápenec jako plnivo do gumárenských směsí. Jenže automobilky přestaly vyrábět automobily a gumárny tím pádem také neodebíraly,“ vzpomíná Ladislav Vitoul.

Když je firma rodinná

Karanténa sice za relativně krátký čas skončila, ale pandemie dusí českou ekonomiku dodnes. Jaký byl rok 2020 z pohledu majitele vápenky? „Zaznamenali jsme asi 12procentní propad v množství loňské výroby, ale vše jsme ustáli. Během září a prosince jsme zaměstnancům dokázali dát i finanční odměny za nezměrné úsilí a snahu. Na co jsem hrdý, je, že jsme nemuseli propustit ani jednoho spolupracovníka, pouze šest jich odešlo v průběhu loňska do starobního důchodu a za ně jsme přijali odpovídající náhrady,“ rekapituluje a nechá i nahlédnout do atmosféry nelehkých okamžiků: „Jsme rodinná firma s menším počtem zaměstnanců, je naprosto běžným zvykem, že jako ředitel při každodenní kontrole provozu jak v továrně, tak na odloučeném pracovišti těžařů v lomu, mám osobní rozhovor s každým pracovníkem. Krátký, ale vlastně neustálý. Poptá se na jeho zdravotní stav, na situaci v jeho rodině i v okolí, ve kterém se pohybují jeho rodinní příslušníci. Velmi úzce spolupracujeme s naším firemním lékařem, což platilo už před covidem. Nyní jen více upozorňuji na to, aby nikdo žádné problémy nepodceňoval, vyzývám asi častěji k osobní odpovědnosti, která u nás neplatí jen na pracovišti, ale i doma v rodinách. Ostatně, jak jinak, když jsme všichni jedna velká rodina…“

Myšlenky na budoucnost

Jedním ze segmentů, který s rodinnou vápenkou spolupracuje, je tradičně dopravní stavitelství. To je i důvod, proč se do budoucnosti Ladislav Vitoul dívá poměrně optimisticky: „Do stavebnictví dodáváme hlavě plnivo do asfaltových směsí na opravy a budování silnic a dálnic. Tam sice byl propad, ale perspektiva do další doby je v tomto odvětví optimistická, a proto jsme optimističtí i my.“

A optimismus se odráží i na neutuchajících investičních a inovačních aktivitách. S podporou Evropských fondů se vápenka v loňském roce rozrostla o tři nové stroje, do lomu přibyl bagr a kolový nakladač Liebherr i třídicí a drticí linka Powerstone. „V běžné firmě by vám ředitel řekl, že je na posílení technologické základny hrdý. U nás vám to řekne asi každý. Přestože to nebyl snadný rok, splnili jsme to, co jsme si předsevzali. Do rodiny jsme tak 20. dubna přijali nový vůz TATRA 158 PHOENIX a pokřtili ji na Marcelu, která bude hlavně převážet nadrcený materiál z lomu přímo do násypky pod mlýny v závodě. O necelý měsíc, 15. května, jsme pak pokřtili na Žofii ještě nově repasovanou hasicí cisternu, kterou jsme také přijali do rodiny a budeme ji používat na zkrápění dopravních pásů mobilní linky při třídění a drcení vápence po odstřelu v lomu a kropení dopravních cest s cílem maximálního omezení prašnosti. Tento unikátní veterán z roku 1972 přináší s sebou i příběh člověka, který s ním spojil i kus své životní cesty.“

Inovace realizovala Vápenka Vitoul i přesto, že uplynulé období patří z ekonomického pohledu k těm nejnepříjemnějším. Nová pohyblivá drtírna na pásech v lomu, zrušení a rozpálení staré drtírny, vybudování nového skladu pro výrobky, koupě nového bagru, nakladače, Tatry, požární cisterny, pojízdné nádrže na naftu… to vše jsou novinky, k nimž má ještě vbrzku přibýt další zemní stroj – pneumatické kladivo. Nové technologie v součtu uspoří firmě pět pracovních míst. Na první pohled běží ve vápence vše v běžném rytmu. Ani přes řadu problémů se odtud nevytratila chuť a energie.

Články autora Valerie Saara

Nejnovější články

Aktuality
Diamanty českého byznysu se zastavily v Plzni

Letošní ročník navazuje na dva předchozí základní podobou...

Do žebříčku vstupují pouze společnosti se sídlem v...

Základní Diamantový žebříček v letošním roce doplnila ještě krajská...

Nové jsou v letošním ročníku také ceny – firmy...

Cestovní ruch
Rychlé ožívání českého turistického trhu v březnu posílilo

Březnové tržby vzrostly v ČR meziročně o téměř...

Trend českých hotelů je za březen skvělý. Pokud...

Březen byl ve střední Evropě klimaticky velmi příznivý...

Smith Travel Research, americká společnost dříve známá jako...

Trendy
Saudské fondy, české startupy, mezinárodní investoři

Nebudou chybět zástupci globálně úspěšných fondů Hustle fund,...

Foundeři zde budou mít možnost oslovit širokou škálu...

Na Reflect přiletí podnikatelé a zakladatelé několika úspěšných...

Díky pozitivnímu ohlasu, kterému se minulý rok těšila...

Nejnovější Pohled z praxe

Pohled z praxe
Vinařský ráj vstupuje na rakouský trh

„České vinohrady představují pouze 0,54 % z celkového...

Pro Vinařský ráj se jedná již o historicky...

„Ve Vinařském ráji vidíme mnoho příležitostí, jak trh...

Pohled z praxe
Holcim míří k uhlíkové neutralitě

Nejnovější krok směrem k udržitelnosti a ochraně životného prostředí...

„Díky těmto úpravám dojde ke snížení celkového množství...

Pohled z praxe
Téměř 90 % domácností ušetří na energiích

ČEZ Prodej v rámci rozsáhlé analýzy zpracoval data o...

„Fotovoltaické systémy a tepelná čerpadla umožňují efektivně a...