×

MICE – speciální příloha časopisu KOMORA

Pondělí 20. března 2023
Přihlásit se / Zaregistrovat se
ikona hodiny7. 10. 2022 09:13

Studentům v Karlovarském kraji pomáhá Hospodářská komora

Vybrat si správnou práci je výhra pro všechny

Krajská hospodářská komora Karlovarského kraje (KHK KK) se snaží, aby k takové symbióze docházelo co nejčastěji. Kromě tradičních veletrhů pracovních příležitostí pořádá spoustu zajímavých akcí a programů, díky kterým si mohou školáci pro studium vybrat obor, který je bude opravdu bavit.

Foto: KHK KK Správný výběr zaměstnání je důležitý pro studenty i zaměstnavatele Foto: KHK KK

„Školáci často tuší, čemu by se v budoucnu rádi věnovali. Potíž však je, když se jejich představy o konkrétním povoláni míjejí s realitou. V oblasti kariérového poradenství jsme proto velmi aktivní a  intenzivně spolupracujeme s místními firmami, abychom mohli poskytnout širokou nabídku programů pro žáky, pedagogy a školní kariérové poradce,“ říká Lenka Mansfeldová, ředitelka KHK KK.

Díky těmto projektům mohou zájemci například nahlédnout do reálného pracovního prostředí, besedovat s úspěšnými manažery a podnikateli, kteří v kraji působí, a spousta programů je určena i pro další vzdělávání kariérových poradců. „Ve spolupráci se středními školami pořádáme také řemeslné workshopy ve firmách. Vytipovaní žáci, kteří mají o studium oboru zájem, mají možnost si danou profesi vyzkoušet, vyrobí si konkrétní produkt a dozví se informace o možné praxi u zaměstnavatele během studia oboru na střední škole,“ doplňuje Barbora Volfová, zástupkyně ředitelky KHK KK.

Jednou ze škol, která se zapojuje do většiny projektů hospodářské komory, je ZŠ Myslbekova Ostrov. „Na projekty jsem zaznamenat jen kladné reakce jak ze strany žáků, tak i ze strany rodičů, kterým tyto aktivity opravdu hodně pomáhají. Za to patří KHK KK velký dík,“ říká Radek Pícha, kariérový poradce ze ZŠ Myslbekova Ostrov. „Už nyní eviduji mnoho zájemců např. na letošní řemeslné workshopy. Je to ideální příležitost pro žáky, aby se podívali do provozů, kam by se jinak těžko dostávali. Mohou si udělat představu, co jednotlivé profese obnášejí, jak vypadá praxe. Pro žáky devátého ročníku, kteří se rozhodují o volbě povolání, je to opravdu k nezaplacení.“ Sám se účastní třeba exkurzí, které KHK KK pořádá pro kariérové poradce. „Velkou výhodou je na nich i samotné vzájemné setkávání s ostatními poradci, kdy si můžeme pohovořit o naší práci a  předávat si zkušenosti z praxe,“ podotýká Radek Pícha. Vítá také besedy s úspěšnými podnikateli a manažery: „Je to další skvělý nápad, jak žákům přiblížit svět práce, kdy mohou vidět, že když si dobře zvolí, může být pro ně zaměstnání nejen zdrojem obživy, ale i místem, kam se mohou těšit.“ Za výbornou pomůcku považuje také webovou aplikaci Můj život po škole, kterou jako kariérový poradce rád využívá, stejně jako třeba informační materiály pro žáky.

KHK KK může veškeré akce a projekty pořádat především díky výborné spolupráci s firmami. Jednou z těch, kam se mohou zájemci podívat, je ept connector. „Zapojili jsme se, abychom kariérovým poradcům přiblížili naši společnost, a specifikovali, co má která pozice za náplň práce. Především naše technické pozice, jako jsou nástrojaři, seřizovači, obráběči, a aby se je nebáli doporučovat. Aby věděli, že naše společnost má velmi moderní výrobu, dbá na čistotu prostředí, že pracujeme s moderními technologiemi, vzděláváme zaměstnance a že je zde pro nově příchozí velká perspektiva do budoucna, což se žákům velmi hodí při volbě jejich studia,“ uvádí Gabriela Titěrová, vedoucí personálního oddělení ept connector.

Články autora Valerie Saara

Nejnovější články

Expertní pohled
Proč je LinkedIn jedničkou pro byznys?

A ač to bude znít neuvěřitelně, konkurence je...

Jen je potřeba vědět jak na to. K úspěchu...

Analýzy
Rostou hlavně firmy s vyšší přidanou hodnotou

„Malé a střední podniky pomáhaly s přechodem z...

Rozvoj malých (zaměstnávají méně než 50 zaměstnanců a...

Podle Hospodářské komory lze za úspěch tuzemské ekonomiky...

Nezařazené
Zájem Pobaltí zvýšil veletrh v litevském Vilniusu

Veletrh ve Vilniusu navštívilo 9 100 lidí a...

Na veletrhu by také zájem o kempování v...

Nejnovější Pohled z praxe

Pohled z praxe
Firmám chybějí vysokoškoláci, HK pomáhá

Pohled vysokoškoláků na pracovní trh v regionu se...

Zástupci Sokolovské uhelné a skupiny SUAS GROUP jeli...

Pohled z praxe
DAKO-CZ chce v Indii využít boomu na železnici

Na indickém trhu DAKO-CZ, jež je součástí skupiny...

Na dynamicky se rozvíjející trh v Indii a...

Pohled z praxe
Odborné vzdělávání se stále více přesouvá do firem

Přichází doba, kdy k celoživotnímu povolání nebude stačit absolvovat...

Propojení výuky s praxí a celoživotního vzdělávání, nejen u...

Obvyklejší bude i to, že lidé změní vícekrát...

Poptávka po kvalitních zaměstnancích na trhu práce neklesá,...