Jak dopadne obchodní boj „hegemonů“ Trendyol a Temu?
6. 8. 2024 09:00Obchodní a marketingové strategie aktuálně dvou zřejmě největších e-commerce platforem Temu a Trendyol, které dobývají Evropu nabízí velmi zajímavý pohled,...
Vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček chce, aby ministři za sociální demokracii odmítli málo ambiciózní závěry Uhelné komise a podpořili odklon od uhlí už v roce 2033. Komise v prosinci doporučila ukončit využívání uhlí v Česku pro výrobu elektřiny a tepla o pět let později. Hamáček to řekl v projevu na on-line sjezdu Strany zelených. Vláda výstupy a doporučení Uhelné komise projedná v pondělí.
„Chci, aby naši ministři odmítli málo ambiciózní závěry Uhelné komise. Chceme, aby rokem odklonu od uhlí se stal už rok 2033. Všechny síly chceme napnout do obnovy a budoucnosti uhelných lokalit. Čím dříve začneme s jejich obnovou, tím lépe to dopadne finančně i strukturálně nejen pro pracující v uhelném průmyslu, ale i pro celou Českou republiku,“ uvedl Hamáček.
Případným neschválením harmonogramu útlumu uhlí by kabinet podle vicepremiéra, ministra průmyslu a jednoho z předsedů komise Karla Havlíčka popřel rok a půl trvající činnost Uhelné komise. I například ministr životního prostředí a druhý předseda Uhelné komise Richard Brabec uvedl, že dřívější scénář lze technicky zvládnout, bylo by ale nutné vynaložit výrazně vyšší investice, hovořil o 150 miliardách korun navíc. I někteří další ministři, například ministr zdravotnictví Jan Blatný nebo někteří sociální demokraté, v posledních dnech uvedli, že preferují dřívější odklon. Havlíček v prosinci rozhodnutí Uhelné komise označil za kompromis, z 19 členů komise podle něj hlasovalo 15 pro, dva byli proti a dva se zdrželi. S usnesením nesouhlasili oba zástupci ekologů v komisi – Jan Rovenský a Jiří Koželouh, oba komisi následně opustili.
Komise pracovala se scénáři konce využívání uhlí v letech 2033, 2038 a 2043. Hnědé uhlí má v současnosti největší podíl na výrobě elektřiny v ČR. Podle dat Energetického regulačního úřadu na ně předloni připadalo asi 40 procent výroby, následovaly jaderné elektrárny s podílem zhruba 35 procent. Černé uhlí mělo loni podíl na celkové výrobě elektřiny 2,5 procenta, poprvé méně než fotovoltaické elektrárny. Provozovatelem uhelných elektráren je v ČR polostátní společnost ČEZ nebo soukromé společnosti Sev.en Energy a Sokolovská uhelná.