Jak dopadne obchodní boj „hegemonů“ Trendyol a Temu?
6. 8. 2024 09:00Obchodní a marketingové strategie aktuálně dvou zřejmě největších e-commerce platforem Temu a Trendyol, které dobývají Evropu nabízí velmi zajímavý pohled,...
Hospodářská komora ČR je připravena podpořit přechod z dobrovolného testování ve firmách na povinné, má však několik podmínek. Mimo jiné žádá, aby testování zaměstnanců bylo náležitě legislativně ukotveno a bylo tak například stanoveno, co dělat v případech, kdy se zaměstnanci testování organizovanému společnostmi budou bránit.
HK ČR chápe testování v podnicích jako mimořádný krok, a proto by mělo být časově omezené na dobu nezbytně nutnou v souvislosti s vysokým výskytem onemocnění. „V této mimořádné situaci jsou podnikatelé připraveni pomoci, je nezbytné ale také připomenout, že testování má prioritně organizovat stát, výdaje zaměstnavatelů by měly být plně kompenzovány,“ uvedl mluvčí HK Miroslav Diro.
Podle něj nejde jen o zabezpečení logistiky a průběhu testování v podnicích, ale také o výdaje spojené s nakládáním s potenciálně infekčním odpadem. „Podnikatelé jsou připraveni zajistit si antigenní testy, stát ale musí zabezpečit proveditelnost nově ukládané povinnosti, tedy aby zabezpečil dostupnost antigenních testů v počtech, které budou pro masové testování potřeba,“ řekl Diro.
Plošné testování bez účasti zdravotníků začne ve firmách v pondělí. Stát bude přispívat 60 korun na test, maximálně bude dotovat čtyři testy na zaměstnance nebo živnostníka měsíčně. Testy si budou moci podniky koupit jen od schválených výrobců. Po skončení měsíce testování vyúčtují zdravotní pojišťovně. Po první dobrovolné fázi bude systém povinný.
Odborový předák Josef Středula v pátek uvedl, že zaměstnavatelé nemohou pracovníkovi test nařídit a povinné testování by měl upravit zákon. Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) nyní podle informací ČTK hledá možnosti pro závazné testování. Jednou z cest by mohlo být mimořádné opatření ministerstva zdravotnictví. MPO odhaduje, že by se testování mohlo týkat asi 1,88 milionu lidí, měsíčně by tak mohlo být provedeno asi 7,5 milionu testů. Náklady by činily asi 450 milionů korun.
Zaměstnavatelé se seznamují s novými mimořádnými opatřeními platnými od pondělí 1. března a během víkendu přes e-mail nebo telefonicky kontaktují zaměstnance. „Vystavují jim potvrzení pro cesty do zaměstnání při překročení hranice okresu, domlouvají směny, protože od pondělka nebudou v provozech často rodiče dětí,“ dodal Diro.