Pondělí 20. května 2024
ikona hodiny5. 8. 2020 14:25

Průzkum: Firmy omezí investice dočasně, více vloží do IT a online

Rodinné firmy potáhnou obnovu

Kvůli koronavirové krizi plánují české firmy omezit investice jen dočasně. Podnikání chtějí dále rozvíjet a více prostředků by mohly za příznivé finanční situace vložit do IT a do online technologií. Chtějí si proto udržet zaměstnance. Potřebují však zredukovat náklady, 38 % podniků proto hodlá snížit pracovní úvazky. Tahounem oživení by měly být rodinné firmy.

ČTK autor

Petr Karban Petr Karban spoluautor

Novinář, marketingový expert. Dlouhodobě se orientuje na ekonomická a společenská témata, podnikání, personalistiku, komunikaci, reklamu a marketing. V komunikační agentuře COT group působí jako Creative & Content Director a šéfredaktor několik titulů včetně publicistického portálu KomoraPlus.

Foto: Jakub Hněvkovský Rodinné firmy jsou tahounem ekonomiky – mezi nimi i Fenix Group rodiny Svozilovy Foto: Jakub Hněvkovský

Vyplývá to z průzkumu poradenské společnosti KPMG Česká republika mezi 570 respondenty. Pokles obratu v důsledku krize očekává 72 % společností. Dopadů se nejvíce obávají živnostníci, malé a střední firmy a společnosti s výhradním zaměřením na export zboží či služeb do zahraničí. Velká část podnikatelů však vnímá krizi podle Tomáše Potměšila z KPMG jako novou příležitost.

Do IT nebo online technologií chce v reakci na krizi objem investic zvýšit 17 % firem, více prostředků do zlepšení zákaznické zkušenosti plánuje 16 % podniků. Společnosti nechtějí ztratit zaměstnance. „Zároveň ale musí dbát na maximální nákladovou a finanční disciplínu. Výsledkem krize by tak mělo být podnikatelské prostředí lépe připravené na potenciální další hospodářské výkyvy a lépe přizpůsobené moderním trendům,“ uvedl Potměšil.

Pokud by krize trvala déle, měla by podle Potměšila na investiční plány firem větší dopad, než jaký lze v současné době odhadovat. Komplikací by mohlo být i hůře dostupné financování projektů ze strany bank, které v současnosti zástupci českých firem pociťují ve větší míře, než tomu bylo v minulých letech. Průzkum dále ukázal, že větší finanční rezervu si chtějí trvale udržet zhruba dvě pětiny firem, 35 % společností hodlá dlouhodobě zvýšit tlak na hledání možných úspor. Zajistit si dodavatele v tuzemsku a Evropské unii si trvale chce 18 % respondentů.

Náklady v oblasti lidských zdrojů firmy redukují zmrazením výše platů a odložením povyšování, snižováním či rušením povinných benefitů nebo zvýšením počtu dnů dovolené. Většina firem dočasně přerušila nábor nových zaměstnanců. Změnit zaměstnanecké smlouvy, aby bylo možné operativně reagovat na případnou další krizi, plánuje trvale desetina firem.

„Většina velkých korporací ztratila chuť investovat, snaží se především najít rezervy v nákladech a krizi přežít bez citelné ztráty. Rodinné firmy se chovají obvykle jinak, hledají současně s rezervami také příležitost pro investice. Platilo to při minulých krizích v zahraničí i u nás a současná situace to opět potvrzuje,“ komentoval současnou situaci na trhu při nedávném setkání vlastníků rodinných firem Libor Musil, spolumajitel úspěšné rodinné stavební společnosti Liko-S a místopředseda představenstva Asociace malých a středních podniků a živnostníků.

Statistická čísla přitom potvrzují, že právě rodinné firmy se většinově podílejí jak na tuzemském HDP, tak na zaměstnanosti a budou to tedy právě ony, které by měly být tahounem obnovy ekonomiky, ochromené pandemií. To ostatně na nedávném setkání se zástupci podnikatelů na půdě Hospodářské komory deklarovala i ministryně financí Alena Schillerová, když v diskusi několikrát řekla, že si je vědoma rozhodující role soukromých investic ve fázi restartu ekonomiky a při ozdravování ochromeného hospodářství.

Články autora ČTK

Nejnovější články

Cestovní ruch
Show nejen pro šotouše

Letošního ročníku Festivalu, který proběhne pod záštitou místopředsedy...

Kromě krásných parních lokomotiv z tuzemska i ze...

V pátek 13. září 2024 po obědě bude...

Kromě vystavených lokomotiv budou rovněž představeny vozy s...

Cestovní ruch
Inspirace pro svatbu na zámku Nelahozeves

Co zámek nabídne? Dopoledne od 10 hodin je...

V roce 2022 se v ČR uskutečnilo na padesát pět...

Zámek Nelahozeves má konkurenční výhodu v relativní blízkosti Prahy...

Akce Inspirace ke svatbě na zámku se samozřejmě...

Analýzy
Kyberzločinci zneužívají nové zranitelnosti o 43 % rychleji

Společnost Fortinet, světový lídr v oblasti kybernetické bezpečnosti...

Útoky začaly v průměru 4,76 dní poté, co...

Útoky se týkaly méně než 9 % všech...

Botnety prokázaly neuvěřitelnou odolnost – v průměru trvalo...

Nejnovější Expertní pohled

Expertní pohled
Firmy řeší, jak pojmout home office

Výhody plynoucí z možnosti využívání home office jsou...

Videokonferencím se někteří zaměstnanci ještě nedávno vyhýbali. Přinášely...

Do světa spotřební kancelářské elektroniky vstoupily také chytré...

Aktuální meeting roomy by měly být vybavené kvalitní...

Expertní pohled
Jestřábí ČNB dodala koruně nový impuls

Na domácím poli hraje koruně do karet změna...

My nadále počítáme s pozvolným posilováním koruny –...

Expertní pohled
Výhled pro černé zlato a možný dopad na ceny benzínu

Termínové kontrakty na ropu BRENT, WTI si připsaly...

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v úterý podle listu...