Středa 27. září 2023

MICE – speciální příloha časopisu KOMORA

ikona hodiny5. 8. 2020 14:25

Průzkum: Firmy omezí investice dočasně, více vloží do IT a online

Rodinné firmy potáhnou obnovu

Kvůli koronavirové krizi plánují české firmy omezit investice jen dočasně. Podnikání chtějí dále rozvíjet a více prostředků by mohly za příznivé finanční situace vložit do IT a do online technologií. Chtějí si proto udržet zaměstnance. Potřebují však zredukovat náklady, 38 % podniků proto hodlá snížit pracovní úvazky. Tahounem oživení by měly být rodinné firmy.

ČTK autor

Petr Karban Petr Karban spoluautor

šéfredaktor portálu KomoraPlus, měsíčníku Komora a magazínu Be the Best
Dlouhodobě se orientuje na ekonomická a společenská témata, podnikání, personalistiku, komunikaci, reklamu a marketing. V komunikační agentuře COT group působí také jako marketingový stratég a kreativní ředitel.

Foto: Jakub Hněvkovský Rodinné firmy jsou tahounem ekonomiky – mezi nimi i Fenix Group rodiny Svozilovy Foto: Jakub Hněvkovský

Vyplývá to z průzkumu poradenské společnosti KPMG Česká republika mezi 570 respondenty. Pokles obratu v důsledku krize očekává 72 % společností. Dopadů se nejvíce obávají živnostníci, malé a střední firmy a společnosti s výhradním zaměřením na export zboží či služeb do zahraničí. Velká část podnikatelů však vnímá krizi podle Tomáše Potměšila z KPMG jako novou příležitost.

Do IT nebo online technologií chce v reakci na krizi objem investic zvýšit 17 % firem, více prostředků do zlepšení zákaznické zkušenosti plánuje 16 % podniků. Společnosti nechtějí ztratit zaměstnance. „Zároveň ale musí dbát na maximální nákladovou a finanční disciplínu. Výsledkem krize by tak mělo být podnikatelské prostředí lépe připravené na potenciální další hospodářské výkyvy a lépe přizpůsobené moderním trendům,“ uvedl Potměšil.

Pokud by krize trvala déle, měla by podle Potměšila na investiční plány firem větší dopad, než jaký lze v současné době odhadovat. Komplikací by mohlo být i hůře dostupné financování projektů ze strany bank, které v současnosti zástupci českých firem pociťují ve větší míře, než tomu bylo v minulých letech. Průzkum dále ukázal, že větší finanční rezervu si chtějí trvale udržet zhruba dvě pětiny firem, 35 % společností hodlá dlouhodobě zvýšit tlak na hledání možných úspor. Zajistit si dodavatele v tuzemsku a Evropské unii si trvale chce 18 % respondentů.

Náklady v oblasti lidských zdrojů firmy redukují zmrazením výše platů a odložením povyšování, snižováním či rušením povinných benefitů nebo zvýšením počtu dnů dovolené. Většina firem dočasně přerušila nábor nových zaměstnanců. Změnit zaměstnanecké smlouvy, aby bylo možné operativně reagovat na případnou další krizi, plánuje trvale desetina firem.

„Většina velkých korporací ztratila chuť investovat, snaží se především najít rezervy v nákladech a krizi přežít bez citelné ztráty. Rodinné firmy se chovají obvykle jinak, hledají současně s rezervami také příležitost pro investice. Platilo to při minulých krizích v zahraničí i u nás a současná situace to opět potvrzuje,“ komentoval současnou situaci na trhu při nedávném setkání vlastníků rodinných firem Libor Musil, spolumajitel úspěšné rodinné stavební společnosti Liko-S a místopředseda představenstva Asociace malých a středních podniků a živnostníků.

Statistická čísla přitom potvrzují, že právě rodinné firmy se většinově podílejí jak na tuzemském HDP, tak na zaměstnanosti a budou to tedy právě ony, které by měly být tahounem obnovy ekonomiky, ochromené pandemií. To ostatně na nedávném setkání se zástupci podnikatelů na půdě Hospodářské komory deklarovala i ministryně financí Alena Schillerová, když v diskusi několikrát řekla, že si je vědoma rozhodující role soukromých investic ve fázi restartu ekonomiky a při ozdravování ochromeného hospodářství.

Články autora ČTK

Nejnovější články

Aktuality
Landshut představil více než 15 řemeslných profesí

„Nedostatek řemeslníků a chybějící počet kvalifikovaných pracovníků vnímáme...

Jednou z účastnic celodenní akce byla i Monika...

Návštěva Dne řemesel a prohlídka města Landshut se...

Aktuality
České firmy se chtějí podílet na obnově Ukrajiny

„Po covidové pandemii přišla pro české firmy další...

„Aby se Ukrajina vrátila po invazi do standardů...

Analýzy ze Spořky
Letem světem: blbá nálada is all around

Struktura Ifo odhaluje, že v záporných hodnotách jsou...

Důvěra poklesla i v české ekonomice. Ve světle...

Poklesla také důvěra spotřebitelů. V případě spotřeby lze...

Něco pozitivního z Financial Times: „Nechci o Německu...

Nejnovější Expertní pohled

Trendy
Hyperautomatizace přinese úspory i rychlejší růst

Většina výrobních firem, které jsem mohl detailněji poznat,...

Expertní pohled
České firmy se do cirkulárního hospodářství příliš nehrnou

Cirkulární hospodářství je jeden z klíčových nástrojů pro...

Vedle šetrnosti nakládání s odpady se mohou firmy...

Přechod směrem k cirkulární ekonomice je v mnoha...

Evropská směrnice o nefinančním reportingu (CSRD), která podnikům...

Podle Jakuba Víta z EY Česká republika by...

Expertní pohled
Kdo jsou Granfluencers a co od nich čekat?

Marketéři a média poslední roky píší primárně o...

Podle článku v CNN Business se začínají z...

Problém většiny briefů značek pro digitální kampaně je,...