Pondělí 4. března 2024
ikona hodiny17. 8. 2020 19:18

Spoléhat na stát nelze

Čtrnácté setkání vlastníků rodinných firem, které pořádají společně agentura COT, Asociace rodinných firem a advokátní kancelář Pavelka Partners, hostil dnes Hotel Lotrinský ve Velkých Pavlovicích. Více než padesát majitelů rodinných firem se letos již podruhé sešlo, aby sdíleli své zkušenosti a společně debatovali o současnosti a budoucnosti.

Petr Karban Petr Karban autor

šéfredaktor portálu KomoraPlus, měsíčníku Komora a magazínu Be the Best
Dlouhodobě se orientuje na ekonomická a společenská témata, podnikání, personalistiku, komunikaci, reklamu a marketing. V komunikační agentuře COT group působí také jako marketingový stratég a kreativní ředitel.

Foto: Aleš Funke Foto: Aleš Funke

Dopoledne bylo věnováno workshopům, které připravila Asociace rodinných firem a advokátní kancelář Pavelka Partners – první se věnoval transformačnímu procesu, respektive otázce, zda je lépe rodinný majetek prodat či předat a jak se na tyto procesy co nejlépe připravit. Odpoledne pak bylo věnováno dvěma panelovým diskusím. V první se ekonom Lubor Lacina, profesor managementu a ekonomiky Ústavu financí Mendelovy univerzity a zakladatel a ředitel think tanku Mendelovo evropské centrum spolu s Oldřichem Šubrtem, lékařem a zdravotnickým manažerem, zakladatelem a ředitelem pražské kliniky Program Health Plus, která je špičkovým zařízením consierge medicíny, věnovali současné situaci, zapříčiněné pandemií. „Nečekejte, že stát v oblasti zdraví něco pro firmy udělá,“ komentoval současnost dr. Šubrt a kritizoval skutečnost, že pokud se podnikatelé starají o zdraví svých zaměstnanců, je velmi složité a v podstatě nemožné tyto náklady přenést do účetnictví jako uznatelné náklady. Což je zřejmý nedostatek současné legislativy, když v zahraničí je uznatelnost těchto nákladů možná a běžná, v některých zemích v tomto smyslu stát dokonce majitele firem podporuje cílenými dotacemi.

Druhá panelová diskuse, která dnešní oficiální část setkání uzavřela, byla otevřenou zpovědí dvou úspěšných tuzemských podnikatelů na téma Jak se budují titáni. U jednoho stolu zasedli Jiřina Nepalová, spoluzakladatelka a ředitelka evropské makléřské pojišťovací společnosti Renomia a s ní Lubomír Stoklásek, někdejší zachránce a dnešní majitel evropského lídra v oblasti kooperační výroby a produkce zemědělské techniky, pelhřimovské společnosti Agrostroj. V jiné rovině se oba shodli na tomtéž – podmínky tuzemských podnikatelů, majitelů prosperujících rodinných firem, jsou s evropskými nesrovnatelné a stát, přes nesčetné proklamace, se jejich koncepční podpoře de facto nevěnuje. Zvláště současná doba, kdy podnikatelé čelí krizi poptávky i krizi nabídky, však ukazuje, že podpora rodinných firem je jednou z cest k budoucí prosperitě – jsou to totiž právě rodinné firmy, které cestu z krize hledají investicemi.

Články autora Petr Karban

Nejnovější články

Názory
Blíží se znovu do USA nemovitostní krize?

Studie, kterou vydala NBER (National Bureau of Economic...

Začínající krize v sektoru nemovitostí nakonec může americkou...

Analýzy
Startupy zaměstnávají víc Čechů než zemědělství

V praxi to znamená, že nové technologické firmy v předminulém...

V posledních čtyřech letech se počet startupů zvýšil...

Podle nasbíraných dat přitom startupy většinou představují spíše...

Cílem nového reportu je podle Mikschika přinášet veřejnosti...

Expertní pohled
Jak psychologie ovlivňuje reklamu a e-commerce?

Vystoupí na ní psychologové, influencer Kovy i zástupci...

Oči jsou nejdůležitějším smyslovým orgánem, vizuál proto představuje...

V panelové diskusi k tématu psychologie v reklamě...

Nejnovější Aktuality

Aktuality
Nově vyvinuté přípravky ochrání i DNA ve spermiích

Tým odborníků tvoří Výzkumný ústav organických syntéz, a.s.,...

„Přestože triterpeny mají řadu, odbornou společností uznávaných, pozitivních...

Aktuality
Young Chef Academy otevírá dveře mladým talentům

S.Pellegrino oznamuje nový ročník soutěže S.Pellegrino Young Chef...

„Regionální vítězové se utkají na Grand Finale, kde...

V rámci soutěže budou uchazeči také soutěžit o...

Aktuality
České firmy zamířily do Lucemburska

Zástupci firem se k prezidentovi připojili včera večer....

Lucemburské velkovévodství obchoduje zejména s Německem, Belgií, Francií,...