Jak dopadne obchodní boj „hegemonů“ Trendyol a Temu?
6. 8. 2024 09:00Obchodní a marketingové strategie aktuálně dvou zřejmě největších e-commerce platforem Temu a Trendyol, které dobývají Evropu nabízí velmi zajímavý pohled,...
Tři nejvýznamnější zahraniční hospodářské komory v České republice, Česko-německá obchodní a průmyslová komora, Francouzsko-česká obchodní komora a Italsko-česká obchodní a průmyslová komora, jsou hluboce znepokojeny tím, že Poslanecká sněmovna schválila pozměňovací návrh č. 6922 o povinných kvótách pro české potraviny v obchodech.
Vrcholní představitelé zmíněných komor dnes vydali společné tiskové prohlášení, v němž konstatují že v zavedení povinných kvót nevidí žádný přínos, naopak v něm nalézají mnoho negativních dopadů.
„V prvé řadě je návrh v rozporu s legislativou EU a jejími pravidly platnými pro společný trh. Zároveň jde návrh proti zájmům českých občanů ve smyslu omezené nabídky a přirozené regulace cen volným trhem. U mnoha produktů je navíc domácí výroba schopna pokrýt poptávku pouze z 20, 30 nebo 40 % a hrozí, že některé zboží by obchody vůbec nebyly schopné zákazníkům nabídnout. Návrh jde ve všech směrech i proti zájmům české ekonomiky a jejích firem. Je známo, že zahraniční obchod je tradičním pilířem české ekonomiky a jeho další rozvoj bude jednou ze stěžejních konkurenčních výhod v příštích letech. V roce 2019 dosáhl přebytek bilance zahraničního obchodu 149,0 mld. Kč. Více než 85 % obchodní výměny se realizuje uvnitř EU. Vizi, cíl a strategii návrhu zákona lze tedy chápat pouze jako součást cílů domácí politiky na úkor vnitřního evropského trhu a jako krok, který by mohl oslabit důvěru evropských partnerů v Českou republiku a její politickou reprezentaci,“ uvádí se v prohlášení.
Představitelé komor se tak brání tomu, aby návrh vstoupil v platnost. Proti kvótám se v minulosti ohradili i zástupci obchodů, Svaz obchodu a cestovního ruchu i Hospodářská komora ČR, v posledních dnech jej tvrdé kritice podrobil i šéf antimonopolního úřadu Petr Mlsna, když konstatoval, že je ve zjevném rozporu s unijní legislativou a v případě přijetí rozhodně vyvolává reakci Evropské unie.